Logo Polskiego Radia
Print

Niemcy proponują kompromis w sprawie INF

IAR
Dariusz Adamski 03.02.2019 14:30
  • Niemieccy politycy chcą ratować traktat INF. Materiał Waldemara Maszewskiego (IAR)
Niemieccy politycy CDU i SPD nie chcą zrezygnować z ratowania traktatu INF. Zakazuje on posiadania rakiet o zasięgu do pięciu tysięcy kilometrów
PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY + PAP/EPA/DUMITRU DORU

Zaproponowali kompromis polegający na tym, aby Stany Zjednoczone zezwoliły na kontrolę swoich systemów antyrakietowych w Europie Wschodniej. W zamian za to, Rosja miałaby przenieść swoje rakiety dalej od granic Europy.

Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas ponownie ostrzega w dzisiejszym "Bild Am Sonntag", przed niekontrolowanym wyścigiem zbrojeń. Heiko Maas powiedział, że bez traktatu INF świat stanie się mniej bezpieczny. - Nie będzie bezpieczniejszy, gdy będziemy ponownie podgrzewać zagrożenia zimnej wojny - powiedział Maas. Niemcy będą zabiegać o doprowadzenie do nowego traktatu. - To musi być traktat kontroli zbrojeń dwudziestego pierwszego wieku - dodał niemiecki minister.

Na łamach tej samej gazety przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber obwinił Moskwę o zerwanie traktatu i zaapelował o utworzenie europejskiej armii. - Powołanie europejskiej armii musi być w obecnej sytuacji pilnie realizowane - powiedział Weber, jednocześnie zaznaczając, że powinno to być realizowane w koordynacji z NATO.

Traktat INF z 1987 podpisany przez Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Reagana zakazuje posiadania rakiet o zasięgu do pięciu tysięcy kilometrów.

Stany Zjednoczone w sobotę zawiesiły traktat zastrzegając, że jeśli w ciągu pół roku Moskwa nie podporządkuje się układowi, zostanie on zerwany. W odpowiedzi na zawieszenie przez Stany Zjednoczone przestrzegania traktatu INF, Rosja również zamroziła swój udział w tym porozumieniu. Działania USA poparło NATO.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt