Logo Polskiego Radia
Print

Co z Irańskim atomem?

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 01.02.2012 13:55
Eksperci pozytywnie ocenili swoją inspekcję w Teheranie

Członkowie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej pozytywnie ocenili swój pobyt w Teheranie. Nie doszło jednak do zasadniczego przełomu w negocjacjach, dotyczących irańskiego programu nuklearnego.
Szef misji Herman Nackaerts, zastępca generalnego dyrektora Agencji powiedział dziennikarzom na płycie wiedeńskiego lotniska, że inspektorom "nie umożliwiono obejrzenia żadnego z obiektów nuklearnych, w których mogą być prowadzone prace nad głowicą jądrową". Nackaerts ocenił jednak przebieg wizyty jako "pozytywny" i "dobry". Dodał, że "intensywne rozmowy z Teheranem będą kontynuowane" i "kolejna delegacja MAEA uda się do Iranu tak szybko, jak będzie to możliwe". "Mamy jeszcze dużo, bardzo dużo do zrobienia" - powiedział szef misji dziennikarzom. Nackaerts nie chciał ujawniać szczegółów rozmów twierdząc, że najpierw musi poinformować o przebiegu misji kierownictwo Agencji.
Przebieg wizyty pozytywnie ocenił też szef irańskiej dyplomacji, Ali Akbar Salehi. Powiedział, że rozmowy były dobre i zgodził się na ich kontynuowanie. Salehi zapowiedział, że jeśli przedstawiciele Agencji będą chcieli odwiedzić obiekty nuklearne, to strona irańska im to umożliwi.
Austriaccy dyplomaci akredytowani przy MAEA, których cytuje internetowe wydanie dziennika "Die Presse" są jednak sceptyczni, twierdząc, że "Teheran gra na zwłokę a inspektorzy zobaczą jedynie te obiekty, które zechcą im udostępnić władze Iranu". Dziennik przypomina, że większość z 8600 wirówek do wzbogacania uranu została w obawie przed atakiem z powietrza przeniesiona do "systemu podziemnych bunkrów i budynków" w Fordou - zakładach nuklearnych, wybudowanych we wnętrzu masywu górskiego koło świętego miasta szyickiego Kum. W Fordou uruchamia się około 1000 nowych wirówek, które mogą wzbogacać uran do poziomu 20 procent. Zdaniem austriackich dyplomatów, takie działania służą celom wojskowym, ponieważ elektrownie nuklearne potrzebują jedynie uranu wzbogaconego do 3 procent.
Irański program atomowy budzi coraz większe zaniepokojenie świata zachodniego. W listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport który wzmocnił podejrzenia, że Iran pracuje nad budową bomby atomowej. Irańskie władze, które twierdzą, że program nuklearny ma charakter pokojowy, potępiły raport. Kraje zachodnie zaostrzyły natomiast sankcje wobec Iranu.

PP

tags: atom, Iran
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt