Prawa mniejszości narodowych w Polsce
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
25.03.2014 17:59
Szykują się zmiany w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Foto: Wikipedia
Jedna z nich będzie dotyczyła procedury przy podejmowaniu decyzji o tablicach dwujęzycznych z nazwami miejscowości.
W gminach, gdzie mniejszość narodowa stanowi mniej niż 20 procent mieszkańców, trzeba przeprowadzić konsultacje w sprawie ustawienia dwujęzycznych tablic, ale doświadczenie pokazuje, że dzieje się inaczej - mówi Bernard Gaida przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Na podstawie ustawy o samorządzie gminy mogą nie doprowadzić do konsultacji. Zdaniem Bernarda Gaidy, jest to sprzeczność w prawie, która nie powinna istnieć.
Twórcom ustawy wydawało się, że kiedy wpłynie wniosek o tablice dwujęzyczne, to gmina będzie ogłaszała konsultacje. Okazuje się, że jeśli samorząd ma złą wolę, to nie chce przeprowadzać konsultacji - przyznaje wiceminister Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski. To blokuje możliwość wprowadzenia tablic dwujęzycznych.
Z inicjatywy komisji mniejszości narodowych i etnicznych są podejmowane próby zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Jedną z nich jest doprecyzowanie zapisów o przeprowadzaniu konsultacji w sprawie tablic dwujęzycznych - mówi poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Konieczne będą też zmiany w ustawach o samorządzie, o oświacie oraz o szkolnictwie wyższym.
Chcemy je przeprowadzić do końca roku - dodaje poseł Galla.
iar/kg