Logo Polskiego Radia
Print

Dzień Edukacji Narodowej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 14.10.2013 18:17
Kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski wyróżniono z tej okazji odznaczeniami państwowymi.
Panthermedia

Podczas uroczystości w Kancelarii Premiera minister edukacji Krystyna Szumilas zapowiedziała, że dzięki środkom z nowego unijnego budżetu będzie kontynuacja programu "Cyfrowej Szkoły". Zaplanowano zakup komputerów, wyposażenia pracowni przyrodniczych oraz przeszkolenie nauczycieli. Na modernizację szkół zostanie łącznie przeznaczone 6 miliardów złotych. Minister przekonywała, że w polskiej szkole nadal najważniejszy jest nie nowoczesny sprzęt, ale oddany uczniom nauczyciel.

"Żadne środki finansowe nie zastąpią nauczyciela z pasją, który będzie przewodnikiem ucznia" - podkreślała Krystyna Szumilas. Podczas uroczystości w Kancelarii Premiera kilkudziesięciu pedagogów odebrało odznaczenia przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz minister edukacji narodowej.

Dziś poznaliśmy też Nauczyciela Roku 2013. To Marcin Zaród z V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Zachęca on uczniów do nauki angielskiego poprzez gry komputerowe oraz oglądanie filmów z oryginalnym dźwiękiem. Kręci własne filmiki z pomocami maturalnymi i wrzuca je do internetu. Po lekcjach prowadzi zajęcia komputerowe dla seniorów. Laureat uważa, że źródłem jego sukcesu jest prawdopodobnie to, że po prostu lubi swój zawód. Do tego jest otwarty na potrzeby swoich uczniów, także seniorów, którzy na przykład chcą się nauczyć korzystania z Internetu. Jak mówił, widok satysfakcji podopiecznych w różnym wieku pozwala mu "podładować baterie". Marcin Zaród uważa, że trzeba też być szczerym wobec swoich uczniów i umieć przepraszać.

Wyróżnienia w dorocznym konkursie na Nauczyciela Roku otrzymali Sylwia Głowacka-Wojtachnia z Zespołu Szkół numer 10 w Szczecinie oraz Jakub Niewiński z Gimnazjum numer 1 w Murowanej Goślinie w województwie wielkopolskim. Tytuł Innowacyjny Nauczyciel 2013 roku przypadł Izabeli Bergule ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Strzelcach Opolskich za projekt "Pierwszaków rady na różne odpady". Innowacyjną Szkołą okazało się natomiast Gimnazjum imienia Bolesława Prusa w Niedźwiadzie w województwie lubelskim. Nagrodę specjalną dla Przyjaciela Szkoły dostał profesor Lech Mankiewicz.

Oświatowa "Solidarność" protestuje tymczasem przeciwko kolejnym zmianom w Karcie Nauczyciela. Związkowcy listy z dokumentami rozwieźli do biur pomorskich parlamentarzystów. Szef oświatowej "Solidarności" w regionie gdańskim Wojciech Książek mówi, że nauczyciele od lat traktowani są przedmiotowo. Rozumieją, że nie ma pieniędzy na podwyżki. Ale w tym czasie szykowanie pedagogom kolejnych zmian, które utrudnią im pracę, jest niemoralne i nie do zaakceptowania. Nauczyciele nie zgadzają się na skrócenie urlopów zdrowotnych z trzech do dwóch. Przypominają, że jak wszyscy muszą pracować do 67 roku życia. Sprzeciwiają się też skróceniu urlopów wypoczynkowych. Związkowcom nie podoba się również przeniesienie postępowania dyscyplinarnego oraz awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego z kuratorium na samorządy. Ich zdaniem, komisje mogą działać nieobiektywnie i może zmniejszyć się liczba awansów.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt