Logo Polskiego Radia
Print

Cypr kończy swoje przewodnictwo w UE

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 31.12.2012 19:25
Od stycznia zaczyna się prezydencja Irlandii.

Zmagania z kryzysem finansowym zdominowały rok w Unii Europejskiej. Najpierw negocjacje w sprawie Paktu Fiskalnego, chwilę później rozmowy dotyczące wieloletnich ram finansowych i unii bankowej. Z unijnym budżetem kraje Wspólnoty będą się borykać w najbliższych tygodniach, rzutem na taśmę udało się jednak uzgodnić europejski nadzór bankowy. Dziś ostatni dzień kierowania pracami Unii przez Cypr, od jutra pałeczkę przejmuje Irlandia.
Pytani przez IAR eksperci twierdzą, że mimo własnych problemów, Cypr okazał się sprawnym administratorem. Były minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że władzom w Nikozji bardzo zaszkodził fakt, że w ostatnich tygodniach musiały się zmagać z poważnym kryzysem finansowym.
"Ale biorąc pod uwagę wyzwania i skalę tego kraju spisały się dosyć dobrze" - mówił były minister.
O większych wpadkach nie słyszeliśmy, przyznała doktor Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Podkreśliła jednak, że od samego początku było wiadomo, że Cyprowi będą pomagać urzędnicy w Brukseli. A to oznacza, zdaniem ekspert, że nie można mierzyć tego kraju taką samą miarą co większe kraje Wspólnoty.
Doktor Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego na plus ocenił to, że Cypr potrafił odłożyć na bok konflikt z Turcją.
"Mimo ograniczeń osobowych i finansowych prezydencja wykazała się kompetencją" - dodał ekspert.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt