Logo Polskiego Radia
Print

Koniec ustawy abolicyjnej

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 02.07.2012 09:27
Tylko do północy cudzoziemcy mogą składać wnioski o legalizację pobytu w Polsce.
Kadr ze spotu informacyjnego nt. abolicji dla cudzoziemcówKadr ze spotu informacyjnego nt. abolicji dla cudzoziemców źr. abolicja.gov.pl

Do północy cudzoziemcy mogą składać wnioski o legalizację pobytu w Polsce. O abolicję może się starać każdy cudzoziemiec, który mieszka w naszym kraju nieprzerwanie od 2007 roku. Wnioski można składać w urzędach wojewódzkich, a także wysyłać pocztą. Decyduje data stempla pocztowego. Jak mówi rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, nielegalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy nie mają żadnych praw. Wykorzystują to między innymi pracodawcy, którzy zatrudniają takie osoby. Oferują przy tym bardzo niskie wynagrodzenie i niekorzystne warunki pracy. Dotychczas wnioski o abolicję złożyło osiem i pół tysiąca osób. Ponad dwa tysiące rozpatrzono pozytywnie. Jak mówi Małgorzata Woźniak, legalizacja pobytu pozwala między innymi na podjęcie legalnej pracy. Można także założyć konto w banku i posługiwać się kartą kredytową.
Wśród obcokrajowców, którzy zgłosili podanie o legalizację pobytu w Polsce, największą grupę stanowią Wietnamczycy, Ukraińcy i Pakistańczycy. Najwięcej wniosków, bo ponad sześć i pół tysiąca złożono w mazowieckim urzędzie wojewódzkim. O wiele mniej w łódzkim, lubelskim i śląskim. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiadają, że w ciągu najbliższych kilku lat nie planują kolejnej abolicji dla cudzoziemców.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt