Brakuje ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa dla firm
IAR
Dariusz Adamski
02.04.2019 13:36
-
Michał Kurek, partner w KPMG i szef zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa dodał, że mimo tego cyberataków doświadczyło 68 procent badanych przedsiębiorstw (IAR)
-
Barierą w budowaniu zabezpieczeń przed cyberatakami w firmach jest przede wszystkim trudność ze znalezieniem ekspertów na polskim rynku (IAR)
Niemal dwie trzecie firm w Polsce ma trudność w zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników ds. cyberbezpieczeństwa
Pixabay/StockSnap/CC0 License
Cyberataki pozostają powszechnym zjawiskiem na naszym rynku - wynika z raportu "Barometr cyberbezpieczeństwa. W obronie przed cyberatakami", opublikowanego przez KPMG.
Według danych zebranych od ankietowanych firm, liczba tych incydentów spadła w ubiegłym roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2017. Michał Kurek, partner w KPMG i szef zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa dodał, że mimo tego cyberataków doświadczyło 68 procent badanych przedsiębiorstw. Michał Kurek zwrócił uwagę, że w 2017 roku w Polsce i na świecie nastąpiło kilka spektakularnych i dużych cyberataków, między innymi "WannaCry" - oprogramowanie typu ransomware) - czy atak na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego.
Barierą w budowaniu zabezpieczeń przed cyberatakami w firmach jest przede wszystkim trudność ze znalezieniem ekspertów na polskim rynku. Ten problem zasygnalizowało 63 procent przedsiębiorców i jest to wynik o 14 punktów procentowych wyższy w porównaniu do roku 2017. Z tego powodu większość - 70 procent badanych przedsiębiorców - zleca kwestie bezpieczeństwa danych zewnętrznym dostawcom, a ponad połowa powierza im więcej niż jedną funkcję, na przykład wsparcie w reakcji na cyberataki, analizę złośliwego oprogramowania, czy szkolenie pracowników i podnoszenie ich świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Według przedstawicieli firm biorących udział w badaniu, największe ryzyko dla nich stanowi złośliwe oprogramowanie malware, które może spowodować wyciek danych. Na drugim miejscu znalazła się obawa przed ich kradzieżą przez własnych pracowników, a na trzecim kampanie ransomware, czyli programy szyfrujące dane. Michał Kurek wyjaśnił, że te ostatnie często przesyłane są do pracowników w załącznikach poczty elektronicznej. Ransomware najpierw szyfruje dane, a następnie żąda przelania odpowiedniej kwoty dla hakerów w zamian za podanie klucza, którego wpisanie odwraca proces szyfrowania.
Raport KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa. W obronie przed cyberatakami” został oparty na badaniach przeprowadzonych w lutym tego roku. Zrealizowano je na próbie 100 firm za pomocą wywiadów telefonicznych, których udzieliły osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT. W badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa osiągające roczne przychody w wysokości co najmniej 50 milionów złotych.
IAR/dad