Logo Polskiego Radia
Print

Azja to nowy rynek eksportowy dla polskich firm

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.04.2018 15:50
Potencjał Azji wynikający m.in. z szybkiego rozwoju gospodarczego daje duże możliwości współpracy
Foto: UNIDO/flickr.com/Commercial use allowed

Potencjał Azji wynikający m.in. z szybkiego rozwoju gospodarczego daje duże możliwości rozwoju na tym kontynencie. Polscy przedsiębiorcy dostrzegli jego potencjał. W 2017 r. udział państw azjatyckich w całości naszego eksportu sięgnął, według szacunków, ok. 5,7 proc. - ocenił Janusz Władyczak, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Jak zaznaczył szef KUKE, ekspansja zagraniczna – zwłaszcza na wymagające rynki azjatyckie – to ogromne wyzwanie.

Dlatego Koalicja Partnerów: KUKE, Bank BGŻ BNP Paribas i Bisnode Polska uruchomiła cykl konferencji edukacyjnych: Program Handlu Zagranicznego. - Celem programu jest zaprezentowanie przedsiębiorcom w regionach możliwości ekspansji do Azji oraz instrumentów pozwalających na zwiększenie sukcesu eksportowego za pomocą efektywnego finansowania czy zabezpieczenia biznesu - wyjaśnił prezes Władyczak.

Jak poinformowała KUKE, konferencje odbędą się w 10 miastach Polski. Pierwsza rozpoczęła się we wtorek w Katowicach. Kolejne spotkania mają się odbyć m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu.

Rośnie sprzedaż na azjatyckie rynki

- Zdecydowanie potencjał Azji – wynikający z liczby ludności, struktury społecznej oraz szybkiego rozwoju gospodarczego – daje duże możliwości rozwoju na tym kontynencie. Polscy przedsiębiorcy już wiele lat temu dostrzegli jego potencjał i postanowili zagościć na tamtejszych rynkach. W 2017 r. – według wstępnych szacunków – udział państw azjatyckich w całości naszego eksportu sięgnął około 5,7 proc. - wskazał Janusz Władyczak. Jak dodał, w ciągu ostatnich 13 lat rodzima sprzedaż na tamtejsze rynki wzrosła o 341 proc.

Azja to 48 krajów, zamieszkałych przez 4,5 mld ludności – co oznacza ogromny potencjał konsumpcyjny, podkreśliła KUKE. Z kolei analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że w ciągu kolejnych 5 lat produkt krajowy brutto na głowę obywatela wzrośnie o 34,7 proc. - z 6 tys. 615 dol. w 2017 roku do 8 tys. 908 dol. w 2022 roku.

- Potencjał Azji dostrzegają też polscy przedsiębiorcy – eksport w 2017 roku osiągnął 49 mld 287 zł - podała KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to polska firma, której akcjonariuszami są Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. Ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym.

PAP/NRG/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt