Minister energii:w Polsce powstanie elektrownia jądrowa
IAR / PAP
Dariusz Adamski
18.01.2018 17:45
-
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że Polska będzie budowała elektrownię jądrową (IAR)
Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana; to jest mój pogląd i go podtrzymuję - powiedział Krzysztof Tchórzewski
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej na temat zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektrycznąPAP/Tomasz Gzell
Jak dodał, Polska będzie potrzebowała bezemisyjnego źródła energii, by zrównoważyć emisję źródeł węglowych, na których nadal chce się opierać. Szef resortu energii ma nadzieję, iż budowa pierwszego bloku rozpocznie się jeszcze za jego "pobytu w ministerstwie".
Na początku września Krzysztof Tchórzewski mówił, że na budowę trzech bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040, dodając, że jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby jeszcze w 2017 r., to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.
Z kolei jesienią ub. r. Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii podawał, że w ramach rozważanego modelu założono, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe". - Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny - tłumaczył wówczas szef departamentu Józef Sobolewski. Podkreślał także, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie, kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.
Dwie potencjalne lokalizacje dla elektrowni
Model finansowy musi zatwierdzić ministerstwo, a podjęcie decyzji o budowie należy do rządu. Po podjęciu tej decyzji przystąpiono by do wyboru wykonawców. Według Departament Energii Jądrowej ME procedura wyboru dostawcy technologii do elektrowni jądrowej miałaby być dwuetapowa i jeżeli w 2018 r. wyłoniono by jeden-dwa podmioty, to ostateczny wybór powinien nastąpić po negocjacjach trwających rok, czyli jeszcze w 2019 r.
Na Pomorzu trwają badania dwóch potencjalnych lokalizacji elektrowni - Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.
59 proc. uczestników badania przeprowadzonego w listopadzie 2017 r. na zlecenie ME popierało budowę w Polsce elektrowni jądrowej. Przeciw było 35 proc. badanych.
IAR/PAP/dad