"B jak Batory". Unikatowa wystawa w Warszawie
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
03.07.2019 09:00
-
Z autorkami książki "B jak Batory" i warszawskiej wystawy poświęconej transatlantykowi, Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Żaden inny statek pływający pod polską banderą nie jest owiany taką legendą, jak transatlantyk "Batory"
Foto: materiały prasowe
M/S "Batory" to polski statek pasażerski, transatlantyk, będący jednostką bliźniaczą M/S „Piłsudski”. Statek pływał od 1936 roku do 1969.
Przez równo 33 lata kursował na regularnych liniach pasażerskich do Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także pływał w konwojach podczas II wojny światowej. Przewiózł wówczas tysiące żołnierzy alianckich różnych narodowości z jednego kontynentu na drugi, a po wojnie odwoził ich do domu.
Pasażerowie kochali "Batorego". Panowała na nim atmosfera gościnnego polskiego domu. Nazywany był pływającym salonem i ambasadorem polskiej kultury. Miał też przydomek „Lucky Ship”.
Wystawa „Marsz, marsz Batory”
Po raz pierwszy wystawa była dostępna dla widzów na skwerze im. Tadeusza Kościuszki w Gdyni. Wystawa została przeniesiona do Warszawy, gdzie od 28 czerwca można ją oglądać przy Krakowskim Przedmieściu.
Na jej planszach zamieszczono wspomnienia osób, które pamiętają swoją podróż. Całość uzupełniają unikalne fotografie.
Wystawie towarzyszył wernisaż i spotkania, podczas których można było poznać więcej szczegółów z przeszłości M/S "Batory" i porozmawiać z autorkami projektu.
Z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, autorkami książki "B jak Batory" i warszawskiej wystawy poświęconej transatlantykowi, rozmawia Halina Ostas.