Witkacy w Instytucie Polskim w Wiedniu
IAR / PAP
Dariusz Adamski
30.05.2019 09:31
W galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu można oglądać prace Stanisława Ignacego Witkiewicza
Materiały prasowe Instytutu Polskiego w Wiedniu
Wystawa pt. "Witkacy – Genialny Psychoholik" została przygotowana z okazji 80. rocznicy śmierci artysty. Witkacy był niewątpliwie wszechstronnym geniuszem: zajmując się malarstwem, fotografią, performancem, pisarstwem, krytyką sztuki i kultury, czy też filozofią. Wsławił się jako prekursor europejskiej Awangardy.
- Witkacego można zaliczyć do grupy "omnibusów twórczych", podobnie jak Władysława Strzemińskiego czy Leona Chwistka. Te nieposkromione osobowości szukały spełnienia swoich twórczych intuicji na wielu polach. Zajmowały się filozofią, sztuką, teatrem, fotografią i literaturą – opowiadała Maria Anna Potocka, kuratorka wystawy otwierając ją dla wiedeńskich miłośników sztuki.
- Witkacy to jeden z najważniejszych polskich artystów - ekscentryk, który uczy nas myśleć, patrzeć szerzej, wychodzić poza stereotypy. Mimo to wydaje się być w dzisiejszych czasach postacią zapomnianą i często pomijaną. Tym bardziej cieszymy się, że możemy pokazać w Wiedniu prace tego genialnego polskiego artysty - z kolei powiedział Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.
Wystawa w Instytucie Polskim daje wgląd w część jego bogatego dorobku artystycznego. Na wystawie przygotowane we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie przedstawia zbiór tematycznie wybranych fotografii i rysunków artysty w wysokojakościowych, wielkowymiarowych reprodukcjach.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu