Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa: odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.05.2019 16:55
Na Zamku Królewskim zostały wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim zostały wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Podczas uroczystości na Zamku Królewskim zostały wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Fot.: UdSKiOR/Twitter

Podczas V Gali Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczono odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz zaprezentowano prace konserwatorskie podejmowane przez tę fundację w 2018 roku.

"Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, mimo że jest organizacją stosunkowo młodą, posiada imponujący dorobek w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą" - napisał w liście skierowanym do uczestników V Gali Fundacji wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Renowacja kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce na Wołyniu, kościoła św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, cmentarzy tatarskich w Studziance, Zastawku czy cmentarza żydowskiego w Warszawie to - jak napisał prof. Gliński - przykłady największych działań podejmowanych przez fundację. Największych, ale nie jedynych.

Zdaniem ministra kultury, fundacja, która zrealizowała dziesiątki projektów konserwatorskich w Polsce, na Białorusi, we Francji, na Łotwie, w Mołdawii, na Ukrainie i we Włoszech, już zajęła czołową pozycję pośród organizacji społecznych, zajmujących się odnową zabytków.

- Fundacja nie działa sama - podkreślił minister. - Współpracuje z innymi instytucjami, organizacjami społecznymi, osobami. (…) Łączenie różnych grup i środowisk we wspólnym działaniu dla dobra wspólnego jest dodatkową wartością. Państwa postawa niech będzie wzorem dla innych - dodał.

Odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim zostały też wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Z rąk szefa gabinetu politycznego MKiDN Michała Górasa przyjęli je: Zdzisław Pawłowski, Krzysztof Lesiakowski, Jadwiga Tumidajewicz, Franciszek Więcławski oraz Roman Szczęsny - przedsiębiorcy z Bełchatowa, którzy organizacyjnie, finansowo i technicznie przez lata wspierali odbudowę kolegiaty św. Wawrzyńca w Żółkwi.

- Wsparcie to miało charakter ciągły, fachowy i przede wszystkim bezinteresowny - podkreślił Michał Góras.

Odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał również Łukasz Węda, animator opieki nad jednym z najważniejszych zabytków kultury tatarskiej w Polsce - nad cmentarzem tatarskim w Studziance.

Ponadto medalem "Pro Bono Poloniae" został uhonorowany dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Odznaczenie wręczył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powołana przed siedmiu laty fundacja dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą przeprowadziła w 2018 roku prace remontowe, rekonstrukcyjne i konserwatorskie m.in. w siedmiu kościołach na Ukrainie. Prace konserwatorskie odbywały się w Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi, Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce, w kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, w kościele Chrystusa Króla w Kutach, Monastyrze Zaśnięcia Matki Bożej w Niskieniczach, w katedrze Łacińskiej we Lwowie oraz w katedrze pw. świętych Piotra i Pawła w Łucku - poinformowała Ola Waszak, przedstawicielka fundacji.

W roku 2018 były również kontynuowane rekonstrukcje pomników nagrobnych na pięciu cmentarzach: Łyczakowskim we Lwowie oraz Bazyliańskim w Krzemieńcu na Ukrainie, a także Bagnols-sur-Ceze we Francji oraz na cmentarzu żydowskim w Warszawie i cmentarzu tatarskim w Studziance.

Podczas gali zaprezentowane zostały dwa filmy w reż. Artura Jaworskiego: o Żydach walczących w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego, a także film poświęcony Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi. Pełny wykaz realizowanych przez FDK prac w roku 2018 zostanie podany po zakończeniu gali na stronie internetowej www.dziedzictwo.org.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt