Logo Polskiego Radia
Print

"Moje pisanie to wyprawa w głąb duszy"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.03.2019 15:13
  • Dr Ilona Dworak-Cousin o swojej twórczości, historii rodziny i współczesnych relacjach polsko-izraelskich. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Dr Ilona Dworak-Cousin, pisarka, poetka, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, promuje swoją najnowszą książkę
Dr Ilona Dworak-Cousin, pisarka, poetka, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-PolskaDr Ilona Dworak-Cousin, pisarka, poetka, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska

Dr Ilona Dworak-Cousin na stałe mieszka w Izraelu, ale duszą i sercem jest w Krakowie, Chrzanowie, Wrocławiu. Co roku odwiedza Polskę i miejsca związane z przeszłością jej rodziny. Od lat poświęca się tworzeniu pozytywnych relacji polsko-żydowskich. Dzięki niej powstało wiele inicjatyw zbliżających narody: polski i żydowski.

Jest przewodniczącą Towarzystwa Izrael-Polska, działaczką społeczną i publicystką promującą polską kulturę w Izraelu. Osobą ważną i niezwykle zasłużoną w promowaniu dobrych relacji polsko-izraelskich.

Pisarka ma chrzanowskie korzenie. Jej rodzice mieszkali przed wojną w secesyjnej kamienicy przy al. Henryka 21. Często odwiedza Chrzanów, bo ma do niego ogromny sentyment. Dwukrotonie patronowała konkursom literackim w I LO w Chrzanowie.

- Tematem najnowszej książki Ilony Dworak-Cousin pt. "Podróż do krainy cieni", podobnie jak dwóch wcześ­niejszych, jest poszukiwanie prawdy o przeszłości. Proza ta stanowi zapis tęsknoty za światem, który przeminął. Autorka podejmuje próbę przywrócenia przerwanej ciągłości dziejów włas­nej rodziny. Ślady pamięci, a właściwie ich cienie, odnajduje w różnych miejscach i okresach historycznych: Galicji końca XIX i początku XX wieku, międzywojennej Polsce, Polsce pod okupacją niemiecką, w latach wojennej tułaczki rodziców, a także w domu rodzinnym we współczes­nym Izraelu.

"Podróż do krainy cieni" wymyka się próbom jednoznacznego przypisania do konkretnego gatunku literackiego. Czyta się ją jak najlepszą powieść, z wszystkimi tego zaletami. To książka, która wiąże uwagę czytelnika już od pierwszej strony. Autorka serwuje nam sporą liczbę wzruszeń oraz intymnych opowieści z życia rodzinnego. Zarazem jest to literatura faktu. Osoby zainteresowane historią stosunków polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, a także historią Izraela znajdą tu sporą dawkę wiedzy. Przede wszystkim mamy jednak do czynienia ze świadectwem, które skreślone zostało przez świadka historii. Znając drogę życiową autorki i wysokie kwalifikacje intelektualne, które reprezentuje, możemy być pewni, że jest to świadectwo najwyższej próby.

"To świetna książka dla wszystkich, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. W mojej ocenie jest to również gotowy scenariusz na film. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Z całą pewnością mogę napisać, że to jedna z najważniejszych książek jakie dotąd w życiu przeczytałem, bardzo pouczająca. Być może tutaj zaskoczę nawet samą autorkę, ale uważam, że ta książka stanowi również rodzaj poradnika mądrego życia" - napisał w recenzji prof. Łukasz Tomasz Sroka, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Na spotkanie z dr Iloną Dworak-Cousin, pisarką, poetką, przewodniczącą Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt