Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa „Polska na eksport” w Zachęcie

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 30.03.2019 14:00
  • Wystawa „Polska na eksport” w Zachęcie [posłuchaj]
Obraz Polski z czasów PRL na zdjęciach najlepszych fotografików na wystawie w Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie
Wystawa "Polska na eksport"Wystawa "Polska na eksport"Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Ponad 300 fotografii opublikowanych na łamach popularnego magazynu "Polska" ukazującego się w latach 1954-1989 oraz zdjęcia, które redakcja odrzuciła, znalazły się na nowej wystawie "Polska na eksport" w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Magazyn "Polska" ukazywał się niemal nieprzerwanie od roku 1954 do 1989 r. Choć funkcjonował w ograniczonym zakresie również w polskiej wersji językowej, przeznaczony był przede wszystkim dla zagranicznego odbiorcy — zarówno na zachodzie Europy, jak i w krajach bloku wschodniego, w Stanach Zjednoczonych, Afryce, Azji, a przez krótki okres nawet na Kubie. Jego celem było pokazywanie Polski poza granicami kraju z wykorzystaniem konkretnej strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii rozumianej jako pełnoprawna forma wyrazu.

Wśród współpracujących z miesięcznikiem autorów tekstów, fotografów czy artystów publikujących swoje prace znajdziemy niemal wszystkich najważniejszych twórców głównego nurtu powojennej kultury polskiej. Autorzy fotografii to m.in. Piotr Barącz, Marek Holzman, Irena Jarosińska, Jan Jastrzębski, Eustachy Kossakowski, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Tadeusz Rolke, Zofia Rydet, Tadeusz Sumiński, Harry Weinberg.

Wystawa obejmuje okres od wydania pierwszego numeru pisma w 1954 r., w czasie odwilży, w momencie kształtowania się powojennego polskiego reportażu, do początku tzw. dekady gierkowskiej.

- Celem magazynu było pokazywanie Polski poza granicami kraju z wykorzystaniem konkretnej strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii rozumianej jako pełnoprawna forma wyrazu – mówi Karolina Puchała-Rojek, która wraz z Martą Przybyło sprawuje opiekę kuratorską nad wystawą. Obie kuratorki reprezentują Fundację Archeologii Fotografii, w której zajmują się opracowywaniem zbiorów fotograficznych i opieką nad archiwami fotografów.

Z Karoliną Puchałą-Rojek i Martą Przybyło rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt