Wileńska debata o wspólnej historii Polaków i Litwinów
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka
19.03.2019 15:58
-
Wspólna historia Polaków i Litwinów. Rozmowa z Agnieszką Knyt z Ośrodka "Karta" [posłuchaj]
Polsko-litewska konferencja i prezentacja "Dzienników" Römera, bezcennego źródła informacji o wzajemnych relacjach
Agnieszka Knyt, Ośrodek KartaFoto: Ewa Plisiecka, PRdZ
Ośrodek "Karta" i Instytut Polski w Wilnie zapraszają na polsko-litewską konferencję "Ład Europy Wschodniej. Polska i Litwa w monumentalnych „Dziennikach” Michała Römera". To fundamentalny zapis dla historii polsko-litewskiej. Römer dzienniki prowadził w języku polskim, zapisując w nich codziennie przez 34 lata najważniejsze zdarzenia, procesy kulturowe, społeczne, polityczne. Jego rękopisy są bezcennym źródłem informacji nie tylko o stosunkach narodowościowych, ale też o tradycjach polskiej kultury, nauki, sztuki i ludziach, którzy te tradycje tworzyli i kultywowali. O tym, jaką wizję Litwy, Polski i Europy miał Michał Römer dowiemy się 21 marca podczas polsko-litewskiej dyskusji historyków w Wilnie, połączonej z prezentacją pełnego wydania jego „Dzienników”, które ukazało się w Polsce nakładem Ośrodka KARTA oraz kilkoma tomami wydanymi na Litwie.
Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Michał Römer był centralną postacią życia publicznego, wybitnym myślicielem, działaczem politycznym i społecznym (w marcu 1919 został wysunięty przez Józefa Piłsudskiego na stanowisko premiera polsko-litewskiego rządu w Wilnie). Wyprzedzał swój czas, umiał wyjątkowo celnie uchwycić istotę otaczającej go rzeczywistości. Dzięki niemu dziś można zrozumieć polsko-litewskie doświadczenie XX wieku.
W dyskusji ekspertów podczas wileńskiej konferencji weźmie udział m.in. Agnieszka Knyt z Ośrodka KARTA, która pracowała w zespole przygotowującym „Dzienniki” Michała Römera do edycji. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.