Wkrótce rusza Festiwal Frankofonii
IAR / PAP
Dariusz Adamski
27.02.2019 12:20
-
Festiwal Frankofonia 2019. Relacja Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Przez cały marzec poznawać będziemy w Polsce teatr, kino, muzykę i literaturę francuskojęzyczną
Materiały promocyjne organizatora
Bogactwo kultury francuskojęzycznej poznawać będziemy m.in. poprzez teatr, kino, muzykę, literaturę i kulinaria. Po raz pierwszy na festiwalu zagości także projekt naukowy.
Poza Instytutem Francuskim w Polsce i Ambasadami Francji i Kanady organizatorami Festiwalu Frankofonii są Ambasady: Belgii, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Rumuński Instytut Kultury i Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli w Warszawie.
Termin "frankofonia" pojawił się po raz pierwszy w 1880 roku, w książce francuskiego geografa Onésime’a Reclus, by określić obszar, na którym ludność mówi w języku francuskim. Upłynęło jednak jeszcze wiele lat, zanim słowo zagościło na dobre w przestrzeni publicznej. Współczesna Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim, dialog ponad granicami państw, promowanie różnorodności kultur, a także otwartość na wielopłaszczyznową współpracę. Aktualnie 274 miliony osób na świecie posługuje się językiem francuskim, w tym 1 milion w Polsce. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, w której Polska ma status obserwatora od 1997 roku, zrzesza 84 kraje.
Na konferencji prasowej, gdzie zaprezentowano program tegorocznego Festiwalu Frankofonii, była Maria Wieczorkiewicz.
Zobacz nasz profil w serwisie facebook!
dad