Logo Polskiego Radia
Print

Palmiarstwo na liście dziedzictwa kulturowego Litwy

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 23.02.2019 11:30
  • Palmiarstwo na liście dziedzictwa kulturowego Litwy [posłuchaj]
Palmy są wykonywane przede wszystkim przez Polki mieszkające w podwileńskich miejscowościach
Palmy wielkanocne Foto: Pixabay (domena publiczna)

Sztuka wyplatania wielkanocnych palm na Wileńszczyźnie znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa kultury Litwy. Palmy są wykonywane przede wszystkim przez Polki mieszkające w podwileńskich miejscowościach i stanowią jedną z największych atrakcji wileńskiego Kaziuka. 416. Jarmark Kaziukowy rozpocznie się w następny piątek i potrwa do 3 marca.

Palmiarstwo na Wileńszczyźnie pojawiło się w XIX wieku. Palma, którą wije się w tej części Litwy, ma formę wałka z suchych kwiatków oraz ziół. Zakończona jest tzw. mietliczką. Do wykonania palmy wielkanocnej wykorzystywanych jest nawet kilkadziesiąt gatunków roślin, a jej wyplatanie trzeba zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. "Siejemy, zbieramy trawki, pielemy. Musimy to zebrać, wysuszyć, niektóre pomalować, a zimą wiążemy, aby upiększyć na Kaziuka nasz wileński rynek" - opowiada jedna z palmiarek z Ciechanowiszek.

W tej podwileńskiej miejscowości od blisko 20 lat istnieje Izba Palm. Oprócz palm eksponowane są tam także zabytkowe meble oraz inne wyposażenie domów, z którego dawniej korzystali mieszkańcy Wileńszczyzny. Palmy wileńskie różnią się od tych, które są w Polsce - dodaje palmiarka. "U nas zawsze musi być patyk z leszczyny, a w Polsce chyba z trzciny. No i kształt, forma i kolory inne" - wyjaśnia.

Oprócz palm na listę niematerialnego dziedzictwa kultury Litwy trafiły też m.in. stare pieśni wielogłosowe o nazwie sutartines, festiwal "Skamba, skamba kankliai" oraz tatarskie święto zakończenia wiosennych prac polowych "Sabantuj". Cała lista składa się z ponad dwadzieścia pozycji. Trzy z nich znajdują się też na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to rzeźbione krzyże i ich symbolika na Litwie, pieśni wielogłosowe oraz "Święto pieśni", które odbywa się we wszystkich krajach bałtyckich.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt