Międzynarodowe zainteresowanie Konkursem Moniuszkowskim
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
23.02.2019 08:30
-
Ten wyjątkowy dla konkursu jubileusz zbiega się z obchodami dwusetnych urodzin patrona Konkursu - Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora uznawanego za twórcę polskiej opery narodowej - mówi Beata Klatka [posłuchaj]
105 śpiewaków z 35 państw zakwalifikowało się do 10. Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki
Stanisław Moniuszko Foto: Polona/domena publiczna
To największy konkurs wokalny w Polsce. Do jubileuszowej edycji wpłynęło 378 zgłoszeń z 52 państw. „Tradycyjnie do konkursu zgłasza się najwięcej śpiewaków z Polski, bo konkurs jest dobrze znany, bardzo mocno osadzony w tradycji i jest największym konkursem w naszym kraju”- mówi dyrektor Konkursu Beata Klatka.
Dodaje, że zwiększa się zainteresowanie imprezą za granicą. „W tym roku mieliśmy zgłoszenia z ponad 50 krajów, też procentowo liczba zgłoszeń z zagranicy jest większa w stosunku do ubiegłego konkursu z 2016 roku” - mówi Beata Klatka. Kolejne po Polsce najliczniej reprezentowane w konkursie kraje to Ukraina, Rosja, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Chiny.
Konkurs Moniuszkowski powołany został do życia w 1992 roku przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę, reżysera i animatora, ale także niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki. W 2019 roku obchodzi swoją jubileuszową 10. edycję. Ten wyjątkowy dla konkursu jubileusz zbiega się z obchodami dwusetnych urodzin patrona Konkursu - Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora uznawanego za twórcę polskiej opery narodowej. 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w dniach 5-11 maja 2019 roku. Beata Klatka zapowiada, że będzie on szczególny. Otworzy go gala w dniu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, w której wystąpią laureaci poprzednich edycji.
Co trzy lata młodzi artyści z całego świata podczas konkursu mają okazję zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem ku międzynarodowej karierze. Konkurs jest również szansą promocji na artystycznej scenie międzynarodowej wybitnej polskiej literatury wokalnej. Repertuar przeglądu obejmuje nie tylko dziedzictwo moniuszkowskie, ale także twórczość Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy polskich kompozytorów współczesnych, takich jak Krzysztof Penderecki czy Paweł Mykietyn. W dotychczasowym gronie laureatów i finalistów Konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Marcin Bronikowski, Mariusz Kwiecień.
IAR/ks