30 stycznia w Warszawie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego "Paszporty Paragwaju".
Film Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia historię udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.
Najnowszy film produkcji Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia mało znaną historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.
W konferencji udział wezmą wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz oraz reżyser filmu Robert Kaczmarek.
Po konferencji o godz. 13.00 rozpocznie się projekcja filmu przygotowana specjalnie dla prasy.
Tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się pokaz otwarty filmu, po którym zapraszamy na panel dyskusyjny „Działalność »grupy berneńskiej«” z udziałem:
- dr. Jakuba Kumocha – ambasadora RP w Bernie,
- Roberta Kaczmarka – reżysera filmu,
- dr. Mateusza Szpytmy – wiceprezesa IPN,
- Michała Potockiego – dziennikarza dziennika „Gazeta Prawna”.
Film przedstawia mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny.
W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej.
Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Wielu z nich doczekało końca wojny.
Z dr Jakubem Kumochem, ambasadorem RP w Bernie, rozmawiał Przemysław Pawełek.