Magia polskich kolęd i pastorałek
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
25.12.2018 09:00
-
Kolędy i jasełka w polskiej kulturze [posłuchaj]
Śpiewamy je wszyscy w czasie Bożego Narodzenia, nie zastanawiamy się jednak skąd się wzięły
Zdjęcie ilustracyjne Foto: New Africa/Shutterstock
Legenda mówi, że autorem pierwszej kolędy był święty Franciszek z Asyżu, zaś premierowe wykonanie miało miejsce podczas pierwszej na świecie szopki, też przez niego zorganizowanej. Ale kto układał słowa kolęd, zapisał ich melodie? Czy był to tylko ustny przekaz? Czym od kolęd różnią się pastorałki?
Święta Bożego Narodzenia prawdopodobnie nie mogłyby się odbyć bez śpiewania kolęd i pastorałek. Najpiękniejsze polskie kolędy I pastorałki jak m.in. "Bóg się rodzi, noc truchleje" czy "Mizerna cicha" stanowią dziś świąteczną klasykę i są śpiewane w wielu domach oraz kościołach w całej Polsce.
Autorzy wielu polskich pieśni świątecznych, kolęd i pastorałek pozostają nieznani. Przyczyną tego jest często brak zachowania rękopisów, świadczących o autorstwie danej kolędy lub pastorałki. Jednak pomimo to kolędy i pastorałki, te, towarzyszą Polakom w trakcie wigilii, dając radość i szczęście w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.
O tradycji kolędowania i równie bogatej tradycji jasełek mówi Anita Broda z Pańtwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.