Białoruska Częstochowa na liście dziedzictwa UNESCO
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
01.12.2018 16:04
-
Po latach starań białoruskich władz i miejscowego Kościoła "białoruska Częstochowa" została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO [posłuchaj]
Po latach starań "białoruska Częstochowa" została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO
Public Domain/commons.wikimedia.org
Chodzi o coroczne uroczyste obchody ku czci obrazu Matki Bożej Budsławskiej, które odbywają się w pierwszą sobotę i niedzielę lipca. Odpust w Budsławiu na północy Białorusi co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych z kraju i zagranicy.
Ksiądz Jury Sańko, rzecznik Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi, w rozmowie z Polskim Radiem mówi, że wpisanie odpustu w Budsławiu na listę dziedzictwa UNESCO to dla Kościoła wielka radość.
- Dla wszystkich jest to znak, że Kościół na Białorusi ma wielkie znaczenie. Przez takie uroczystości świadczymy o naszej kulturze, o naszym bycie, o naszej wierze i duchowości - mówi duchowny.
Ksiądz Jury Sańko zwraca uwagę, że na uroczystości kościelne do Budsławia przyjeżdżają również wyznawcy prawosławia.
- Przychodzą też prawosławni, bo Matka Boża Budsławska jest też szanowana przez prawosławnych. Zawsze na odpustach są przedstawiciele klasztorów prawosławnych - mówi duchowny. Zwraca uwagę, że nabożeństwa w sanktuarium są odprawiane w kilku językach.
Obraz Matki Bożej znajduje się w Budsławiu od końca XVI wieku. Wtedy otrzymany od papieża Klemensa VIII obraz wojewoda miński Jan Pac przekazał miejscowym bernardynom.
Narodowe sanktuarium w Budsławiu zajmuje centralne miejsce w życiu Kościoła na Białorusi. Obraz Matki Bożej Budsławskiej - Patronki Białorusi jako cudowny po raz pierwszy wspomniany został w 1617 r.
IAR/PAP/ho