Konstanty Gorski - skrzypek - wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, dr Grzegorz Seroczyński, językoznawca, dyplomata, były Konsul Generalny RP w Charkowie, który nie szczędzi trudu by upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym twórcy, pisząc o nim i wydając płyty z jego utworami.
Foto: Yuri Mechitov
"Jego twórczość mocno związana była z kulturą ojczystego narodu - wykonywano ją i w salach koncertowych, i w małych salonach, lecz tak się złożyło, że nikt nie upamiętnił znakomitego kompozytora, nie rozpowszechnił jego twórczości, nie umieścił go w należnym mu miejscu historii muzyki. Gdy umarł, po prostu o nim zapomniano. Zapomniano zarówno w ojczyźnie, jak i w kraju, w którym spędził 40 lat swojego życia. Musimy to zmienić" - przekonuje
dr Grzegorz Seroczyński.
Foto: Yuri Mechitov
W czerwcu tego roku, Konstanty Gorski był upamiętniony w Gruzji, gdzie mieszkał przez kilka lat. W Tbilisi odbył się niezwykły koncert jego muzyki. Kolejne spotkanie z twórczością wirtuoza i konkurs poświęcony jego życiu i dokonaniom, już w listopadzie. Inicjatorką i organizatorką obu koncertów jest Yoanna Ayers, znakomita polska śpiewaczka, absolwentka wydziału wokalnego w konserwatorium muzycznym w Tbilisi, od kilku lat mieszkająca w Gruzji. Jest też absolwentką stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. JózefaTischnera, studiów magisterskich na kierunku Comparative Politics w London School of Economics oraz studiów podyplomowych z muzyki i kultury Gruzinów i Abchazów w konserwatorium muzycznym w Tbilisi.
Koncerty zostały objęte honorowym patronatem przez Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.
Projekt "Odkrywamy gruzińskie losy Konstantego Gorskiego" jest finansowny przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Foto: Yuri Mechitov
Z Yoanna Ayers, znaną śpiewaczką, propagatorką muzyki Konstantego Gorskiego, rozmawiała Halina Ostas.
Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.
Tbiliski Chór "Baroque" pod dyrekcją Giorgiego Margvelashvili Foto: Yuri Mechitov