Logo Polskiego Radia
Print

1,5 mln osób odwiedziło w tym roku Muzeum Auschwitz

IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.09.2018 15:42
Ponad 1,5 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz – poinformowały służby prasowe placówki
Brama nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-BirkenauBrama nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-BirkenauPixabay/peter89ba/CC0 License

Liczba ta została osiągnięta w podobnym czasie, jak w ub.r., co oznacza, że w całym 2018 r. rok Muzeum zwiedzi prawdopodobnie ponad 2 mln osób.

Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego, wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz to oczywiście niezwykle ważna lekcja historii dla każdego z odwiedzających. - Ogromne znaczenie ma jednak to szczególne osobiste doświadczenie zetknięcia się z tragiczną historią ofiar tu, w autentycznej poobozowej przestrzeni. To powinno uczyć i poruszać, ale też niepokoić i wzbudzać refleksję na temat naszej odpowiedzialności za dzisiejszy świat - powiedział.

Rekordy frekwencji nieistotne

Zdaniem Muzeum, niesłabnące zainteresowanie Miejscem Pamięci świadczy o jego ogromnym znaczeniu i wadze symboliki. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel wielokrotnie podkreślał, że "rekordy frekwencyjne" nie są ważne. Istotny jest fakt, że wiele osób z różnych krajów w autentycznej przestrzeni pogłębia wiedzę historyczną.

Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rosła, a od dwóch lat przekracza 2 mln osób rocznie. W ub.r. odwiedziło go 2,1 mln osób. Nigdy wcześniej liczba ta nie była tak wysoka.

Elektroniczny system rezerwacji

Bartyzel zaznaczył, że przyjęcie tak ogromnej liczby odwiedzających umożliwia elektroniczny system rezerwacji na stronie visit.auschwitz.org. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie odpowiednich i bezpiecznych warunków zwiedzania historycznej, chronionej konserwatorsko przestrzeni poobozowej.

Służby prasowe Muzeum przypomniały, że w Miejscu Pamięci nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje zakaz palenia tytoniu i e-papierosów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt