Para prezydencka rozpoczęła w Warszawie tegoroczną edycję Narodowego Czytania. W niemal trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie czytana jest powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". To siódma edycja imprezy, popularyzującej znajomość polskiej literatury.
W Ogrodzie Saskim w Warszawie powieść Żeromskiego przez cały dzień czytać będą zgromadzonym artyści i ludzie kultury. Pierwsze wersy czytali prezydent Andrzej Duda i jego żona, Agata Kornhauser-Duda. Prezydent powiedział, że "Przedwiośnie" to powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei. Zastanawiał się, czy jest w polskiej literaturze powieść, która bardziej pasowałaby do Narodowego Czytania w roku świętowania 100-lecia niepodległości Polski. Prezydent przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano sumieniem polskiej literatury, sumieniem polskiego narodu.
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że w tym roku napłynęło najwięcej zgłoszeń ze wszystkich dotychczasowych edycji. "Przedwiośnie" jest czytanie w 2930 miejscach" - mówiła. Podkreśliła, że został pobity rekord "Quo vadis". Pani prezydentowa dodała, że kreatywność organizatorów robi wrażenie, bo powieść Żeromskiego jest czytana na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że akcja Narodowe Czytanie propaguje czytelnictwo. Podkreślił, że nie trzeba nikogo przekonywać, iż czytanie jest sposobem poznawania świata, źródłem przyjemności, jest jednym z najważniejszych warunków zaistnienia w społeczeństwie wspólnego kodu kulturowego.
W Ogrodzie Saskim do wieczora na scenie pojawi się 23 aktorów. Powieść czytał już między innymi Mikołaj Roznerski, który powiedział, że to wielkie wyróżnienie i jednocześnie trudność "pokonanie Żeromskiego". "To znaczy, że nie jestem tutaj żeby go pokonać oczywiście, tylko jeszcze bardziej zaprzyjaźnić, ale to bardzo trudna proza (...), opisowa, trzeba się nastarać, żeby pomalować słowa" - dodał aktor.
Oprócz miejsc w całej Polsce, "Przedwiośnie" czytane jest przez Polonię na całym świecie - od Europy po miasto Christchurch w Nowej Zelandii.
Powieść Stefana Żeromskiego powstała przed 94 laty. Podsumowuje pierwsze lata niepodległości Polski. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Dzieło doczekało się też dwóch ekranizacji - w 1928 i 2001 roku.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
IAR/ks