Logo Polskiego Radia
Print

Internowane w Gołdapi oddały hołd Józefowi Piłsudskiemu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.07.2018 11:16
  • Grupa kobiet internowanych w Gołdapi w 1982 roku złożyła kwiaty na wileńskim Cmentarzu na Rossie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Grupa kobiet internowanych w Gołdapi w 1982 roku złożyła kwiaty na wileńskim Cmentarzu na Rossie
Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim Cmentarzu na RossieMauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim Cmentarzu na RossieFoto: Marek Dziwior/Wikipedia/CC

Grupa 39 kobiet internowanych w Gołdapi w 1982 roku złożyła kwiaty na wileńskim Cmentarzu na Rossie w mauzoleum z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość na Rossie poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny w Kaplicy Ostrobramskiej.

„To szczególny dzień dla nas. Dla wielu jest to spełnienie marzeń, dla niektórych – pielgrzymka życia” - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych Alina Cebula-Borowiecka.

Przewodnicząca Stowarzyszenia zaznaczyła, że nieprzypadkowo „pielgrzymka odbywa się w 100. rocznicą niepodległości”. „Piłsudski odzyskał niepodległość. My uważamy, że jesteśmy drugim pokoleniem, które w 100-leciu odzyskało niepodległość” - powiedziała.



W uroczystości udział wzięła też ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, która w czasach Solidarności walczyła w podziemiu i wydawała prasę podziemną.

„Cieszę się, że w tym szczególnych roku razem mogłyśmy oddać hołd temu, kto jest dla nas wzorem nieugiętej postawy” - powiedziała Doroszewska.

W ciągu najbliższych dni grupa ze Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych odwiedzi w Wilnie i na Wileńszczyźnie miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

W niedzielę w Gołdapi grupa weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy, poświęconej duszpasterzowi kobiet internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi i opiekunowi ich rodzin Aleksandrowi Smędzikowi. Tablica zostanie odsłonięta w kościele NMP Matki Kościoła w Gołdapi, w której w latach 1981-82 w ośrodku internowania kobiet podczas stanu wojennego internowano blisko 400 opozycjonistek.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Kamila Zalewskiego.

IAR/PAP/ho








Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt