Logo Polskiego Radia
Print

Obrady twórców z całego świata w Warszawie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 02.06.2018 14:02
  • Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów [posłuchaj]
Jean-Michel Jarre otworzył obrady Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów
Jean Michael Jarre Foto: materiały prasowe/Jens Koch Photography

Jean-Michel Jarre otworzył w piątek obrady twórców z całego świata w Warszawie. Legendarny francuski kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, a także prezes Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (CISAC) przybył do stolicy Polski z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i odbywającego się tu międzynarodowego spotkania twórców. Wczoraj odebrał też honorowe członkostwo ZAiKS-u.

Jean-Michel Jarre podkreśla, że w Warszawie będzie omawiana, między innymi, kwestia godziwego wynagradzania autorów. "Przemysł twórczy, który tworzą kino, media, muzyka, literatura, sztuki plastyczne itp. pod względem zatrudnienia i dochodów jest większy niż przemysł motoryzacyjny i modowy. Problemem jest tylko to, że autorzy i twórcy, którzy są jądrem tego przemysłu nigdy nie otrzymywali tak mało i ten rozdźwięk staje się coraz większy” - powiedział Polskiemu Radiu Jean-Michel Jarre.

Chodzi między innymi o uczciwe wynagradzanie twórców za wykorzystywanie ich dzieł on-line przez takie platformy takie jak YouTube czy Facebook. Unia Europejska chce wprowadzić przepisy regulujące tę kwestię, znaną jako "transfer of value”. Jean-Michel Jarre podkreśla, że Europa powinna być wzorem w tej kwestii dla reszty świata. "Europa, w której Polska i Francja są jednymi z głównych aktorów, ma przeszłość kulturalną olbrzymią w porównaniu do reszty świata. Dziś jest dyrektywa Unii Europejskiej, która powinna zostać przyjęta w najbliższym czasie, która stworzy regulacje pozwalające artystom, wydawcom, twórcom przystąpić do negocjacji z tymi nowymi platformami internetowymi. To pierwszy bardzo ważny krok” - podkreśla prezes Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów.

Dodaje, że decyzje, które zostaną podjęte w Parlamencie Europejskim będą miały bardzo ważny efekt domina na całym świecie, stąd tak ważna jest mobilizacja i mówienie jedynym głosem. W Warszawie przebywa ponad 200 twórców i przedstawicieli władz organizacji członkowskich. Przedstawiciele ZAiKS-u podkreślają, że tak ważnego dla ochrony praw autorskich zgromadzenia stolica Polski nie gościła od 1934 roku, kiedy to CISAC czyli Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów po raz pierwszy obradowała w naszym kraju.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt