Polskie kopalnie rud ołowiu wpisane na listę UNESCO
IAR / PAP
Dariusz Adamski
17.04.2018 16:20
-
Jest to 15. polski obiekt na liście - mówił Piotr Gliński (IAR)
To 15. polski obiekt wpisany na prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie - mówił Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystego wręczenia certyfikatu Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO na Zamku Królewskim w Warszawie PAP/Tomasz Gzell
- To bardzo miła uroczystość, cieszę się, że możemy ją obchodzić na Zamku Królewskim, w miejscu, gdzie takie godne momenty powinny być w odpowiedni sposób obchodzone - powiedział Piotr Gliński.
Wicepremier podkreślił, że idea budowy międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kultury na świecie od początku ściśle związana była z zaangażowaniem polskich konserwatorów i archeologów.
- Doświadczenia te są tym bardziej istotne, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy także 100-lecie powstania służb konserwatorskich w Polsce (...). Dzisiejsza uroczystość odbywa się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, którego celem jest przybliżenie każdemu z nas idei ochrony dziedzictwa kultury - podkreślił minister kultury.
Jak zaznaczył, kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach to 15. polski obiekt wpisany na "prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie". - Wpisany w wyjątkowych okolicznościach na 21. sesji w Krakowie, której po raz pierwszy w historii organizatorem i gospodarzem była Polska - zaakcentował minister Gliński.
- Ten obiekt, decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa, został uznany za przykład arcydzieła inżynierii hydraulicznej z okresu od XVI do XIX w. System sztolni w Tarnowskich Górach to ponad 200 km korytarzy, w których znajdują się największe i najbardziej znaczące historycznie kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku w Polsce. Stanowią one świadectwo 500-letnich tradycji górniczych - dodał minister kultury.
IAR/PAP/dad