Logo Polskiego Radia
Print

W Pradze trwa festiwal „pamięci ofiar totalitaryzmu”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 03.03.2018 15:33
W stolicy Czech, w rocznicę komunistycznego puczu z 1948 r. odbywają się projekcje filmowe, wystawy i koncerty
Foto: Instytut Polski w Pradze

W czeskiej Pradze trwa festiwal „pamięci ofiar totalitaryzmu” Mene Tekel. Jak co roku – w rocznicę komunistycznego puczu z 1948 roku odbywają się liczne projekcje filmowe, wystawy i koncerty. Tym razem okrągłą 70 rocznicę tych wydarzeń, które dla Czechosłowacji oznaczały początek komunistycznego zniewolenia, Czesi obchodzą razem z Polakami.

„W tym samym czasie, kiedy bolszewicy przejmowali władzę w Pradze, w Warszawie kończył się proces Witolda Pileckiego” – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. „Dlatego właśnie Rotmistrz jest jednym z patronów naszego programu”.

/

Witoldowi Pileckiemu poświęcona jest wystawa w klasztorze Maryi Panny Snieżnej w centrum Pragi oraz jeden z filmowo-dyskusyjnych wieczorów w kinie czeskiego Archiwum Filmowego. Drugim polskim bohaterem, którego przypomina festiwalu jest Irena Sendlerowa.

Festiwal z polskiej strony otworzyli prof. Grzegorz Berendt, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej oraz prof. Włodzimierz Suleja, szef Biura Badań Historycznych IPN, który jest zarazem partnerem festiwalu.

/

Na zakończenie odbędzie się konferencja historyczna w siedzibie czeskiego Senatu, poświęcona współpracy Polaków i Czechów w walce przeciwko nazizmowi i komunizmowi. Historycy mówić będą m.in. o czeskich uczestnikach kampanii wrześniowej czy sławnym pilocie dywizjonu 303, Czechu Josefie Frantiszku.

„Hasło wspólnoty losów naszych narodów to motyw przewodni naszego programu w tym roku rocznicowym” - tłumaczy Maciej Ruczaj. „Właśnie doświadczenie zniewolenia, straty niepodległosci było tym, które pomogło nam zrozumieć, jak ważna jest współpraca między państwami Europy Środkowej”.

Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt