Tak zapowiada się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Beethoven i wielkie rocznice”. 25 sierpnia Leonard Bernstein obchodziłby setną rocznicę urodzin – świat pamięta o tym wspaniałym dyrygencie, który nowojorski luz i skłonność do bycia showmanem spójnie łączył z pogłębionym emocjonalnie podejściem do muzyki. Przed laty wspierał talent młodego Krystiana Zimermana. Teraz wielki polski pianista odwdzięcza się swojemu amerykańskiemu mentorowi. Właśnie w Warszawie, na Wielkanocnym Festiwalu, gdzie wystąpi dwukrotnie pod batutą Jacka Kaspszyka, rozpocznie swoją tegoroczną trasę koncertową poświęconą Bernsteinowi - wykona jego II Symfonię The Age of Anxiety, którą ponad 30 lat temu miał okazję kilkakrotnie grać pod batutą samego kompozytora.
Na Festiwal wraca też Anne-Sophie Mutter z Koncertem D-dur Beethovena, ale włącza się w tym roku do obchodów 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wykonując cztery dedykowane jej przez kompozytora utwory.
Do Warszawy przybędzie jeszcze jedna wielka gwiazda - dyrygent Christoph Eschenbach, który 30 marca, w dniu zakończenia festiwalu, zadyryguje Stabat Mater Antonina Dworzaka.
Z kolei z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zabrzmi Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego, premiera niepodległościowego rządu polskiego, a także kantata „Widma” Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.
Polskie Requiem i II Symfonia „Kopernikowska” to dwa potężne dzieła, którymi Wielkanocny Festiwal uczci 85-lecie Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Pod dyrekcją Łukasza Borowicza zabrzmi kolejna nieznana nam bliżej wartościowa opera – Kościej Nieśmiertelny Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, mistrza orkiestracji. To jedno z końcowych dzieł jego życia – jego prawykonanie w Petersburgu na początku XX wieku wznieciło protesty rewolucyjnie nastawionej młodzieży, która w postaci Kościeja widziała satyrę na cara.
Usłyszmy także znakomite orkiestry: Buffalo Philharmonic Orchestra, Junge Deutsche Philharmonie, Israel Camerata Jerusalem i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, która obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.
Wystąpią też znakomici młodzi pianiści, znani z 17. Konkursu Chopinowskiego nad którymi pieczę sprawuje impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena: Szymon Nehring, Krzysztof Książek i Łukasz Krupiński.
Z Elżbietą Penderecką, prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, rozmawia Maria Wieczorkiewicz.
Źródło: materiały prasowe/ho