Logo Polskiego Radia
Print

Charytatywny weekend w Polsce

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 16.01.2018 11:32
  • Akcje charytatywne [posłuchaj]
Okazuje się, że chcemy i lubimy pomagać. Świadczy o tym podsumowanie 26. Finału WOŚP i aukcji Polskiego Radia
pixabay.com

PODSUMOWANIE 26. FINAŁU WOŚP

Ponad 81 milionów 400 tysięcy złotych- to deklarowana suma, jaką zebrano podczas zakończonego po północy 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostateczna suma zostanie podana w marcu. Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem "Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Zebrane pieniądze będą przeznaczone na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych, między innymi na stanowiska do resuscytacji noworodków, inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne i specjalistyczne aparaty USG.

Według organizatorów, w akcję zbierania pieniędzy zaangażowanych było 120 tysięcy wolontariuszy. Zorganizowano ponad 1700 sztabów w kraju i na świecie. W całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami odbyło się wiele imprez towarzyszących akcji. W charytatywnych biegach "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" w ponad stu miejscowościach Polski uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Dochód z pakietów startowych przeznaczony jest na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiałów do nauki pierwszej pomocy.

Kulminacyjnym punktem Finału WOŚP były wieczorne pokazy sztucznych ogni pod hasłem "Światełko do nieba".
Policja poinformowała na Twitterze, że tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był najbezpieczniejszy od lat. W całym kraju odnotowano tylko 18 incydentów. Dla porównania, podczas 25. Finału odnotowano 31 zdarzeń, 24. Finału - 35, 23. Finału - 28, a podczas 22. Finału - 52 zdarzenia.
Na ulicach wszystkich województw o bezpieczeństwo dbała większa niż zwykle liczba patroli. Policjanci przed oficjalnym rozpoczęciem Finału WOŚP szkolili wolontariuszy. Przypomniano im między innymi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas Według organizatorów, w akcję zbierania pieniędzy zaangażowanych było 120 tysięcy wolontariuszy. Zorganizowano ponad 1700 sztabów w kraju i na świecie. W całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami odbyło się wiele imprez towarzyszących akcji. W charytatywnych biegach "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" w ponad stu miejscowościach Polski uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Dochód z pakietów startowych przeznaczony jest na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiałów do nauki pierwszej pomocy. Kulminacyjnym punktem Finału WOŚP były wieczorne pokazy sztucznych ogni pod hasłem "Światełko do nieba". Policja poinformowała na Twitterze, że tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był najbezpieczniejszy od lat. W całym kraju odnotowano tylko 18 incydentów. Dla porównania, podczas 25. Finału odnotowano 31 zdarzeń, 24. Finału - 35, 23. Finału - 28, a podczas 22. Finału - 52 zdarzenia. Na ulicach wszystkich województw o bezpieczeństwo dbała większa niż zwykle liczba patroli. Policjanci przed oficjalnym rozpoczęciem Finału WOŚP szkolili wolontariuszy. Przypomniano im między innymi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas.AKCJE CHARYTATYWNE POLSKIEGO RADIA"Choinki Jedynki", "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę", "Szlachetna Paczka" - to akcje charytatywne wpisane w kalendarz radiowej Jedynki. Dzięki wolontariuszom, darczyńcom oraz dziennikarzom Polskiego Radia pomoc finansowa i rzeczowa trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

W tym roku w dzięki akcji "Choinki Jedynki" udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych dla podopiecznych fundacji "Mimo Wszystko" Anny Dymnej i Fundacji im. Brata Alberta prowadzonej przez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Na licytację trafiły też 3 egzemplarze "Atlasu kotów" z dedykacją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak powiedział wicedyrektor Programu Pierwszego Marek Mądrzejewski, w akcje dobroczynne angażują się pracownicy i współpracownicy Jedynki. Na przykład podczas przygotowywania "Szlachetnej Paczki" w redakcji trwają dyskusje, komu pomóc, jakie są potrzeby, a potem przekłada się to na konkretne działania.

Radiowa Dwójka tylko podczas jednej akcji charytatywnej "Kultura pomaga" zebrała w ubiegłym roku ponad 63 tysiące złotych. Środki zebrane podczas licytacji na antenie i aukcji na stronie internetowej przeznaczono na rzecz budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

Akcja "Kultura pomaga" jest obecna na antenie Dwójki od kilku lat. Odbywa się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, a jej celem jest pomoc najmłodszym. Paweł Siwek z Dwójki powiedział: "Postanowiliśmy opowiedzieć piękna historię Anny Chwałek - mamy chłopca, który urodził się z autyzmem. Kobieta w Białej Podlaskiej zderzyła się z brutalną rzeczywistością, nie było specjalistycznej poradni, w której możnaby takiemu dziecku pomóc". Dziennikarz i prezenter Dwójki dodał, że pani Anna wraz z innymi rodzicami chorych na autyzm dzieci założyła stowarzyszenie "Wspólny dom". Dziś stowarzyszenie, między innymi dzięki hojności słuchaczy radiowej Dwójki, tworzy najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny ośrodek badań i pomocy osobom autystycznym.

"Pomóż dzieciom przetrwać zimę", "Paczka dla zwierzaczka" czy "Pomoc dla Anielki" - to tylko nieliczna część akcji charytatywnych, w których promocję w ubiegłym roku włączyła się radiowa "Czwórka". Słuchacze i pracownicy Polskiego Radia na każdym kroku udowadniają, że warto pomagać.

Dziennikarze "Czwórki" starają się informować na swojej antenie o inicjatywach, których celem jest udzielenie pomocy. Katarzyna Kucharska wyjaśnia, że sposoby promocji akcji charytatywnych zależą przede wszystkim od możliwości organizatorów. "Nie wszystkie akcje odbywają się w Warszawie lub w miejscach, gdzie mamy reporterów, czasem zdarza się, że organizatorzy przyjeżdżają do nas na przykład spod Łodzi. Są jednak również tacy, z którymi rozmawiamy przez telefon" - mówi Katarzyna Kucharska.

Czwórka promuje też akcje charytatywne, organizowane przez Polskie Radio. Tylko w ubiegłym roku zebrano w nich ponad milion trzysta tysięcy złotych.

W sumie w ubiegłym roku w akcjach charytatywnych Polskiego Radia zebrano ponad milion 300 tysięcy złotych.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt