Logo Polskiego Radia
Print

Ruszyły międzynarodowe targi Warsaw Humanitarian Expo

IAR
Dariusz Adamski 11.06.2019 12:22
  • Polska co roku przeznacza przeszło 2 i pół miliarda złotych na pomoc rozwojową. Mówił o tym prezydent Andrzej Duda otwierając warszawskie targi humanitarne w podstołecznym Nadarzynie (IAR)
  • Politycy i przedstawiciele ONZ starają się w czasie targów zachęcić przedsiębiorców do zaangażowania się w projekty humanitarne. Dla wielu firm i instytucji to okazja, by zaprezentować swoje najnowsze rozwiązania (IAR)
Dziesiątki organizacji i firm zajmujących się pomocą humanitarną pokazują w Nadarzynie swoją działalność

PAP/Leszek Szymański

Obecnym wyzwaniem jest rosnąca różnica między potrzebami humanitarnymi, a możliwymi odpowiedziami na nie; pomoc musi docierać do tych, którzy naprawdę jej potrzebują - mówił we wtorek podczas jednego z paneli Warszawskich Targów Humanitarnych szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz podczas pierwszego dnia Warsaw Humanitarian Expo 2019 w Nadarzynie wziął udział w panelu "Przyszłość pomocy humanitarnej". W panelu wzięli też udział minister spraw zagranicznych i ekspatriantów Autonomii Palestyńskiej Riad Malki, dyrektor wykonawczy Dubajskiej Międzynarodowej Konferencji Humanitarnej i Rozwoju Abdul Salam Al Madani, założycielka organizacji Safari Doctors Umra Omar oraz p.o. ministra ochrony zdrowia Ukrainy w rządzie Wołodymyra Hrojsmana Ulana Suprun.

- Wyzwaniem jest rosnąca różnica między potrzebami humanitarnymi, a możliwymi odpowiedziami na nie - mówił szef MSZ. Jak ocenił, kryzysy humanitarne trwają coraz dłużej i wymagają coraz większych nakładów. Podkreślił przy tym m.in. wzrost liczby osób przesiedlonych w wyniku różnego rodzaju konfliktów.

Kluczowa koordynacja działań

Według szefa MSZ, należy pracować m.in. nad coraz lepszą koordynacją działań rządów, instytucji rządowych i działań organizacji pozarządowych, które świadczą pomoc humanitarną. - Musimy stworzyć warunki, żeby pomoc humanitarna docierała do ludzi, którzy naprawdę jej potrzebują - podkreślił Czaputowicz.

Abdul Salam Al Madani wśród bieżących wyzwań wymienił zaufanie, w tym zaufanie do polityków i przedstawicieli organizacji świadczących pomoc humanitarną oraz donatorów. - Jeśli ludzie stracą do nas zaufanie, będzie bardzo trudno realizować pomoc - mówił.

Podkreślał, że niektóre z krajów Bliskiego Wschodu, które świadczą pomoc humanitarną, same w rzeczywistości wymagają tej pomocy.

Kwestie migracji

Wśród kolejnych wyzwań wymienił również migracje i związane z tym problemy z pracą czy zakwaterowaniem.

Al Madani krytykował również świat celebrytów za "promowanie się przez rzekomą pomoc humanitarną". - Pomoc humanitarna to nie show-business, niektórzy ludzie naprawdę potrzebuję pracy i domu - mówił.

Z kolei Ulana Suprun podkreślała rolę kształcenia umiejętności na obszarach wymagających pomocy humanitarnej, w miejsce przekazywania jedynie doraźnej pomocy. Dzieliła się również swoimi doświadczeniami z pracy na terytorium okupowanej Ukrainy.

Suprun, urodzona w Detroit, w 2013 r. przeniosła się wraz z mężem do Kijowa i aktywnie popierała protesty na Majdanie. Po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej na wschodzie Ukrainy zaangażowała się m.in. w zbiórkę pieniędzy na zestawy pierwszej pomocy dla rannych żołnierzy.

Umra Omar, która na co dzień zajmuje się pomocą humanitarną w Kenii wśród wyzwań wymieniła walkę z "hipokryzją" dotyczącą pomocy humanitarnej i ignorowaniem źródeł kryzysów humanitarnych. "W Afryce mówimy, że jeśli słonie walczą, to cierpi trawa, więc musimy naprawić trawę, ale nie zwracamy już uwagi, że źródłem tego są słonie" - mówiła.

Omar podkreśliła, że obecnie należy zająć się przede wszystkim źródłami kryzysów humanitarnych.

Brak zaufania

Riad Malki, podobnie jak Al Madani również nawiązywał do braku zaufania i podkreślał rolę zależności między organizacjami humanitarnymi a poszczególnymi rządami.

W tym kontekście Malki ocenił, że wyzwaniem jest dziś nieustanna presja polityków na organizacje pozarządowe, które świadczą pomoc humanitarną, lecz chcą zachować niezalezność.

Międzynarodowe Warszawskie Targi Humanitarne 2019 (Warsaw Humanitarian Expo 2019) odbywają się w dniach 11-13 czerwca w centrum targowo-kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Wydarzenie objął swoim patronatem prezydent Andrzej Duda. Uczestnikami targów są m.in. organizacje międzynarodowe, w tym agendy ONZ, Grupa Banku Światowego oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, organizacje pozarządowe (np. CARE International, Médecins sans Frontieres International, PAH), wysocy przedstawiciele administracji, środowiska akademickie, a także wystawcy z Polski, regionu Europy Środkowej i Wschodniej oraz innych państw.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt