Wydarzenie odbyło się w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Uczestnicy debaty zastanawiali się między innymi nad tym, jak przyciągnąć do kraju młodych Polaków mieszkających za granicą.
Polska inwestor mieszkająca w USA Anna Latuśkiewicz mówi, że kluczowa jest edukacja młodych Polaków za granicą. Jak dodaje, osoby, które wyjechały z Polski, utrzymują kontakt z ojczyzną. Gorzej jest z ich dziećmi, dlatego według Anny Łatuśkiewicz edukacja powinna być priorytetem.
Prezes Forum Transatlantyckiego Przyszłych Liderów Rafał Libera podkreślał, że do częstszej obecności w Polsce może zachęcać zagraniczna ekspansja tutejszych firm i rozwój gospodarki. Jego zdaniem rosnąca gospodarka przekłada się na coraz większy rynek w Polsce. To, jego zdaniem,- przekłada się także na coraz większą obecność polskich firm za granicą i może skłonić mieszkających tam Polaków do biznesowego zaangażowania w polskie sprawy.
Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego
Ponadto podczas ostatniego dnia kongresu "Polska Wielki Projekt", w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, wręczono tegoroczną nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego. Jej laureatem został historyk, profesor Andrzej Nowak.
Odbierając nagrodę, profesor Nowak powoływał się na kroniki Wincentego Kadłubka i opisane w nich definicje sprawiedliwości i budowania tożsamości narodowej. Jak mówił, są to dwie wartości, do których obecna Polska powinna dążyć. Sprawiedliwość - to w jego ocenie - pamięć o najsłabszych, o tych, których "nikt nie pamięta" - na przykład o ofiarach Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-38. Ale to także pamięć o najsłabszych w obecnym życiu - dodał profesor - a więc o dzieciach nienarodzonych czy o seniorach, których - jak mówił - "spycha się na margines dzisiejszego życia"
Profesor Andrzej Nowak powiedział, że drugą wspomnianą przez Wincentego Kadłubka wartość - budowanie tożsamości narodowej - można osiągnąć przez uczenie historii Polski i wracanie do niej poprzez kolejne wydarzenia - zarówno szczęśliwe, jak i smutne, ale "rozpatrywane w ciągu, który nadaje sens naszej tożsamości" W jego opinii, zapomnienie o historii sprawiłoby, że "stalibyśmy się nikim". - Połączenie tych dwóch zadań: sprawiedliwości i budowania tożsamości wydaje mi się istotą powołania nie tylko historycznego, ale powołania ludzi, którzy chcą pozostać ludźmi - mówił laureat.
Profesor Nowak oprócz statuetki wręczonej mu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, otrzymał też dyplom od szefa kapituły nagrody - europosła PiS, profesora Zdzisława Krasnodębskiego. Wręczając nagrodę prezes Kaczyński mówił, że wyróżniony został jeden z wybitniejszych intelektualistów współczesnej Polski. W rozmowie z TVP Info polityk podkreślał również, że nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego od dawna należała się profesorowi Nowakowi.
Andrzej Nowak to nie tylko historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także publicysta, były redaktor naczelny czasopisma "Arcana". Jest autorem takich książek jak "Dzieje Polski" i "Niepodległa! Jak Polacy odzyskali Ojczyznę". Napisał również biografię Jana Pawła II. W tym roku ma się ukazać czwarty tom "Dziejów Polski", czyli historii naszego kraju od jego powstania. To dzieło planowane na 9 tomów. Tom trzeci zakończył się w 1468 roku.
Nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego w tym roku została wręczona po raz dziewiąty. Przed rokiem otrzymał ją pisarz Antoni Libera, który dziś wygłosił laudację na cześć laureata. W poprzednich latach odebrali ją między innymi poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, kompozytor Michał Lorenc i reżyser Lech Majewski.
IAR/dad