Pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę
IAR / PAP
Dariusz Adamski
05.05.2019 14:35
-
Przybyli do Sanktuarium z całej Polski, by podziękować Matce Bożej za ocalenie z niewoli na "nieludzkiej ziemi" - mówi prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gliwicach Eugeniusz Cymbor (IAR)
Po raz trzydziesty na Jasnej Górze odbyła się Pielgrzymka Sybiraków
Zdjęcie ilustracyjnePAP/Waldemar Deska
Pielgrzymi przyjechali z różnych stron kraju, by dziękować Matce Bożej za ocalenie. Na Jasną Górę przybyli nie tylko świadkowie tamtych czasów. Towarzyszyły im również dzieci, wnuki, prawnuki. Krajowy kapelan Sybiraków i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Sybiraków w Grodźcu, ksiądz prałat Zdzisław Banaś podkreślił, że pielgrzymka to również modlitwa za młode pokolenia. - Dziękujemy za ocalenie, i prosimy o błogosławieństwo, ratunek dla dzieci, wnuków, przed deprawacją, która jest wielkim zagrożeniem. Chcemy prosić Ducha Świętego przez orędownictwo Matki Bożej o dobre i właściwe wychowanie młodych pokoleń. To główne przesłanie tegorocznej pielgrzymki- mówił ksiądz Banaś.
Irena Witort należy do Związku Sybiraków w Gdańsku. Jej przyjazd na Jasna Górę był modlitwą za członków Związku Sybiraków, ale i świadectwem. - Modlimy się za tych, którzy pracują są z nami w związku. Staramy się mówić o tym, co przeżyliśmy. Byłam ponad 6 lat na Syberii. Wywieziona zostałam 25 marca 1949 roku, wróciłam 10 grudnia 1955 roku. Miałam wtedy sześć lat. Przypominają mi się te straszne czasy, ta straszna podróż, zimno, które nas tam przez cały czas nękało - opowiadała Irena Witort.
Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gliwicach Eugeniusz Cymbor został wywieziony na Sybir jako 6-letni chłopiec z całą rodziną. Jego ojciec nigdy nie wrócił do kraju. Pielgrzymka, to wspomnienia i nieustanne dziękowanie za ocalenie Matce Bożej. - Wciąż dziękuję za powrót z sześcioletniego zesłania. Wywieziony zostałem całą rodziną w osiem osób, ojciec nie wrócił. Nawet nie wiemy, gdzie został pochowany - wspominał ze wzruszeniem.
Msza święta w intencji wszystkich Sybiraków została odprawiona o 11.00 w bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz prałat Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Sybiraków w Grodźcu.
Apel poległych
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych i pielgrzymów pod Pomnikiem Mauzoleum Sybiraków. Tam odbył się Apel Poległych - modlitwa za zmarłych i zamęczonych Sybiraków.
Pielgrzymka została zainaugurowana w sobotę 4 maja pielgrzymi wzięli udział w wieczornej mszy świętej i nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Sybiracy modlili się również podczas Apelu jasnogórskiego.
Patronem Sybiraków jest św. Rafał Kalinowski, zesłaniec syberyjski. Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września.
IAR/dad