Wielkanocne tradycje i zwyczaje na Litwie
IAR
Dariusz Adamski
21.04.2019 11:51
-
Wielkanocne tradycje i zwyczaje na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Święta Wielkanocne na Litwie to czas modlitwy, radości oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi
Pixabay/CC0 License/NickyPe
Wśród tradycji i obyczajów nie brakuje tych, które są charakterystyczne tylko dla tego kraju. Jednak mieszkańcy Litwy, podobnie jak my, dzień rozpoczynają od mszy rezurekcyjnej.
Po porannej mszy mieszkańcy Litwy spotykają się ze swoimi rodzinami i wspólnie spożywają uroczyste śniadanie. Na stole nie może zabraknąć poświęconych dzień wcześniej pokarmów oraz przede wszystkim jajek. Wykorzystywane są do "bitwy na jajka". Wygrywa ją ten, którego pisanka się nie stłucze.
Innym obyczajem jest zabawa nazywana przez Polaków z Wileńszczyzny "kaczaniem jaj". Jak mówi Polskiemu Radiu wileńska twórczyni ludowa Leokadia Szełkowska, "kaczanie" oznacza toczenie jajek. - Znachodziliśmy górkę i puszczaliśmy z niej jajko. Później kolejna osoba puszczała drugie i jeśli trafiła w to pierwsze to wtedy wygrywała - wyjaśnia Szełkowska. W "kaczanie jajek" zwyciężał ten, który trafił ich najwięcej.
Na wielkanocnym stole najczęściej dominują własnoręcznie przygotowane smakołyki takie jak pieczone i duszone mięsa, często podawane w galarecie. Nie brakuje jaj w różnej postaci oraz utartego wcześniej chrzanu i różnych sałatek. Oprócz bab wielkanocnych dominują różne ciasta takie jak pascha czy mazurek. Często podawany jest "stulistkowiec", tatarskie ciasto z makiem.
Poniedziałek wielkanocny na Litwie jest dniem wolnym od prac. Tradycja śmigusa-dyngusa nie jest znana mieszkańcom tego kraju. Jedynie na Wileńszczyźnie niektórzy znają ten zwyczaj i oblewają się wodą.
IAR/dad