Logo Polskiego Radia
Print

O Zbrodni Katyńskiej w Instytucie Polskim w Wiedniu

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.04.2019 15:12
W Instytucie Polskim w Wiedniu odbyła się po raz pierwszy w Austrii prezentacja Muzeum Katyńskiego
Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

– Instytut Polski w Wiedniu pamięta o Zbrodni Katyńskiej. Była to zbrodnia ludobójstwa na ponad 21 tysiącach obywateli Polski, stanowiących elitę naszego kraju. Skala okrucieństwa dokonanego w lesie katyńskim była szokiem nie tylko dla Polaków, ale także dla społeczności międzynarodowej – podkreślił podczas otwarcia dyrektor Rafał Sobczak. – Dlatego też jest naszym obowiązkiem prezentowanie za granicą tak wyjątkowej placówki, jaką jest Muzeum Katyńskie – dodał Rafał Sobczak.

Dyrektor Rafał Sobczak zaznaczył także, że z historią zbrodni katyńskiej wiążę się tragiczne wydarzenie w najnowszej historii Polski, jakim była katastrofa w Smoleńsku.

– 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja na czele ze śp. Prezydentem RP Lechem Kaczyński oraz Pierwszą Damą Marią Kaczyńska na pokładzie samolotu rządowego wyruszyła, jak się okazało, w swoją ostatnią drogę. Wypełniając służbę państwową, w poczuci głębokiego patriotyzmu, zginęło 96 osób udających się na uroczystości upamiętniające pomordowanych rodaków.

Muzeum Katyńskie zaprezentował jego dyrektor, Sławomir Frątczak, który przybliżył cele i misję oraz opowiedział o historii powstania i przyszłych projektach prowadzonej przez siebie placówki. Kontekst historyczny zbrodni katyńskiej przedstawił dr Bartłomiej Bydoń.

– Zadaniem naszego Muzeum jest przedstawienie Zbrodni Katyńskiej poprzez m.in.: zabytki rzeczowe – muzealia-relikwie wydobyte z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje – oraz licznych dokumentów w ekspozycji stałej placówki. – pokreślił w trakcie wystąpienia dyrektor Frątczak. – Jesteśmy jedynym wśród muzeów krajowych, które poprzez wystawę stałą w pracy oświatowej stara się realizować program na rzecz edukacji historycznej społeczeństwa, w tym szczególnie młodego – dodał.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Christoph Augustynowicz, jeden z najwybitniejszych austriackich historyków specjalizujących się w historii Europy Środkowej i Wschodniej, zasiadający we władzach Instytutu Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz przedstawiciele Austriackiego Towarzystwa Korczakowskiego.

Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego to pierwsza na świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na polskich jeńcach i więźniach przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także ekspozycję będącą – swoistym „dowodem zbrodni” i upamiętniającą martyrologię oficerów rodzimej armii.

Źródło: Instytut Polaki w Wiedniu

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt