Ocalała większość dzieł, które były w katedrze Notre Dame w Paryżu. Według ekspertów, w wyniku pożaru świątyni ucierpiało kilka procent zabytków.
Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki. Posługując się specjalnym robotem uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł. Ocalały słynne organy znajdujące się między wieżami. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą.
Trwają badania stanu konstrukcji, ponieważ istnieją podejrzenia, że piaskowiec z którego jest zbudowana katedra bardzo ucierpiał w wyniku wysokiej temperatury spowodowanej pożarem, a następnie wody użytej do gaszenia ognia.
Według prokuratury prowadzącej dochodzenie przyczyną tragedii było nieumyślne spowodowanie pożaru w trakcie prac remontowych.
Polska deklaruje pomoc
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest gotowa pomóc w odbudowie katedry Notre Dame, częściowo zniszczonej przez pożar. - To nasze europejskie, chrześcijańskie dziedzictwo, to są fundamenty Europy - mówił szef rządu o katedrze. - Jestesmy gotowi, ale wszystko zalezy od władz francuskich - dodał premier.
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w czasie pożaru paryskiej katedry Notre Dame ocalono i wyniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwię świętego Jana Pawła II. Obraz i relikwie znajdują się w katedrze Notre Dame od 1 grudnia 2018 roku.
O gotowości Polski do pomocy przy odbudowie mówił minister kultury Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że podczas pożaru katedry Notre Dame w Paryżu "cały świat patrzył, jak pali się dziedzictwo europejskie". Minister kultury dodał, że trwały przygotowania, by odnowić kolejną kaplicę i poświęcić ją Janowi Pawłowi II. Wicepremier Gliński zwrócił uwagę, że katedra Notre Dame była zaniedbana. Jak mówił, Polska może wesprzeć Francję przy odbudowie Notre Dame nie tylko finansowo, lecz także pracą naszych konserwatorów zabytków. - My oprócz środków finansowych mamy przede wszystkim know-how, wspaniałe tradycje jeśli chodzi o polską szkołę konserwatorską. Teraz jesteśmy w stanie Francji taką pomoc zaoferować - mówił.
Prezydent Andrzej Duda napisał wieczorem na Twitterze: "W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich".
Wspólnotę z Kościołem we Francji w związku z pożarem katedry Notre Dame wyraził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W liście skierowanym na ręce arcybiskupa metropolity Paryża Michela Aupetit'a arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, że jest wstrząśnięty ta tragedią. "Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata" - napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony.
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że Europejczycy powinni solidarnie odbudowywać katedrę Notre Dame w Paryżu. "Katedra pokazała, że jest duchowym centrum Europy" - mówił w "Salonie politycznym Trójki" sekretarz stanu do spraw europejskich. Na antenie radiowej "Trójki" Konrad Szymański zaznaczył, że - zdaniem szefa polskiego rządu - świątynię należy odbudować przede wszystkim po to, by pokazać nasze przywiązanie do niej.
IAR/dad