Logo Polskiego Radia
Print

Natowski Hackathon w Warszawie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.02.2019 17:02
  • Uczestnicy hacathonu mają pięć dni na stworzenie produktów. W piątek jury oceni ich pracę i wybierze zwycięzców we wszystkich kategoriach - wyjaśnia pułkownik Dariusz Chruściel z Inspektoratu Informatyki MON (IAR)
  • Obecny na otwarciu natowskiego hacathonu wiceminister obrony Tomasz Zdzikot przypomniał, że Polska organizuje konkurs po raz czwarty (IAR)
Kilkudziesięciu informatyków i specjalistów z branży IT walczy o wygraną w natowskim hackathonie
Uczestnicy HackatonuUczestnicy HackatonuTwitter/CYBER_MIL_PL/@CYBER_MIL_PL

Piętnaście zespołów rozpoczęło w Warszawie informatyczne zmagania z zakresu modelowania i programowania oraz wizualizacji.

Uczestnicy hackathonu mają pięć dni na stworzenie produktów. W piątek jury oceni ich pracę i wybierze zwycięzców we wszystkich kategoriach - wyjaśnia pułkownik Dariusz Chruściel z Inspektoratu Informatyki MON, który jest współorganizatorem konkursu. Pułkownik Chruściel podkreślił, że zaletą hacathonu jest to, że biorą w nim udział młodzi informatycy i programiści. Daje to szansę na stworzenie innowacyjnych prac, które potem mogą być wdrożone przez NATO i państwa sojusznicze.

Zwycięzcy konkursu wezmą potem udział w specjalnej konferencji oraz w ćwiczeniu Coalition Warrior Interoperability eXercise (CWIX), w czasie którego zwycięskie projekty zostaną omówione pod kątem przyszłego zastosowania przez jednostki sojusznicze.

Obecny na otwarciu natowskiego hackathonu wiceminister obrony Tomasz Zdzikot przypomniał, że Polska organizuje konkurs po raz czwarty. Wyraził również przekonanie, że wzorem lat ubiegłych, także i w tej edycji polskie zespoły zakwalifikują się do ścisłej czołówki. Minister zaznaczył, że kierownictwio resortu obrony przywiązuje dużą wagę do rozwoju cybernetycznej polskiej armii. Tomasz Zdzikot przypomniał, że cyberprzestrzeń została uznana przez NATO, jako miejsce prowadzenia współczesnych działań militarnych.

Jednym z zadań, z którym zmierzą się zespoły informatyków, będzie stworzenie programu, który może być wykorzystany przy rozminowaniu Iraku. Scenariusz opracowany przez organizatorów hackathonu przewiduje stworzenie produktu IT, który będzie wspierał działania jednostek militarnych i organizacji cywilnych w procesie rozminowania tego państwa.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt