Polscy misjonarze i lekarze w Papui - Nowej Gwinei
IAR / PAP
Dariusz Adamski
25.11.2018 10:53
-
Polscy misjonarze i lekarze walczą z padaczką w Papui - Nowej Gwinei. Materiał Przemysława Lisa (IAR)
Polscy misjonarze i lekarze w Papui-Nowej Gwinei walczą z padaczką często występującą u mieszkańców tego kraju
Photo: pixabay.com/CC0
Teraz potrzebują wsparcia w zakupie sprzętu, który umożliwi diagnozę choroby i walkę ze stygmatyzacją cierpiących na nią osób. Umożliwić to ma między innymi projekt "Bez Stygmatów".
Czas na zakup i transport sprzętu organizatorzy akcji mają do marca, wtedy w Papui-Nowej Gwinei odbędzie się szkolenie dla polskich misjonarzy. Jak mówi Michał Leksiński, który współorganizuje akcję, polscy misjonarze i lekarze są obecni w Papui-Nowej Gwinei od dawna a teraz potrzeby są sprecyzowane. - Historia polskiego misjonarstwa i pomocy tam jest niezwykle długa. Działa tam ikoniczna postać księdza Jana Jaworskiego, razem z nim oraz razem z panią doktor Justyną Pigońską, organizuję projekt "Bez Stygmatów - mówi. Polega on na zakupie specjalistycznego sprzętu do badań elektroencefalograficznych (EEG). Badania będą przeprowadzane na miejscu, wśród społeczności Papuasów.
Michał Leksiński dodaje, że wśród Papuasów padaczka często wyklucza ze społeczeństwa a chory bywa uznawany za opętanego. Badania i odpowiednia profilaktyka mogą pomóc w zmianie podejścia do choroby. - Epilepsja jest jedną z chorób, które bardzo często tam występują i jednocześnie bardzo stygmatyzują czyli wykluczają ze społeczeństwa. W związku z tym umożliwienie zdobycia takiego aparatu - bo takie badania tam nie występują - przyczyniłoby się bardzo do pomocy tym ludziom - powiedział Michał Leksiński.
Program "Bez Stygmatów" można wesprzeć, szczegóły akcji znajdują się na stronie internetowej www.7happysummits.pl.
IAR/dad