Zastrzyk pieniędzy dla polskiej stacji badawczej
IAR / PAP
Dariusz Adamski
21.11.2018 15:04
-
Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreśla, że to największa dotacja dla badań polarnych od 40 lat (IAR)
Prawie 88 mln dla Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Od lewej: profesor Robert Bielik, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Agnieszka Kruszewska i profesor Piotr Zielenkiewicz podczas konferencji prasowej dotyczącej dotacji celowej MNiSW na rozbudowę infrastruktury Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w warszawskiej siedzibie MNiSW. PAP/Jakub Kamiński
Środki przekazane dzisiaj przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa zostaną przeznaczone na budowę nowego budynku głównego stacji i przebudowę jej infrastruktury. Nowa siedziba jest konieczna ze względu na zmiany klimatyczne i podniesienie się poziomu morza.
Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreśla, że to największa dotacja dla badań polarnych od 40 lat. - Polska jest jednym z pionierów badań polarnych. Osiągnięcia polskich naukowców od lat sytuują nas w ścisłej światowej czołówce pod tym względem - mówi Jarosław Gowin. Wicepremier ocenia, że osiągnięcia były możliwe dzięki ulokowaniu na Antarktydzie Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, która jak przyznaje Jarosław Gowin, jest miejscem legendarnym i z niezbywalną pozycją w historii badań polarnych.
1300 metrów kwadratowych stacji
Projekt budynku nowej stacji jest już gotowy. Nowy budynek ma powierzchnię około 1300 metrów kwadratowych. Mieszczą się w nim pokoje dla pracowników stacji, laboratoria, sale konferencyjne, pomieszczenia biblioteczne, kuchnia, jadalnia oraz wspólna przestrzeń dla pracowników do spędzania wolnego czasu. Z lotu ptaka budynek stacji przypomina rozgwiazdę, której każdą odnogę można w przyszłości rozbudować. Cała konstrukcja ma opływowe kształty i ze względu na warunki atmosferyczne ustawiona jest na słupach nieco nad ziemią.
Operatorem stacji jest Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Jego dyrektor profesor Piotr Zielenkiewicz ocenia, że dzięki inwestycji uratowana została nie tylko polska stacja, ale i obecność Polaków na Antarktydzie. - W ten sposób będziemy prowadzili nieprzerwaną działalność naukową. A wspomnę tylko, że monitoring różnych zjawisk zarówno atmosferycznych, biologicznych i innych wymaga, żeby to robić w sposób ciągły. Nie można zrobić przerwy trzyletniej w monitoringu, bo wtedy te dane w ogóle tracą sens - mówi Piotr Zielenkiewicz.
Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w Szetlandach Południowych. Polscy naukowcy, którzy tam pracują mają okazję prowadzić interdyscyplinarne badania i współpracować z najlepszymi placówkami badawczymi z całego świata. W stacji prowadzone są nie tylko monitoringi środowiskowe, ale także badania z takich dziedzin jak m.in: oceanografia, geologia, klimatologia, mikrobiologia, botanika, ekologia, chemia morza i kartografia.
Czas realizacji nowej inwestycji to lata 2018-2023.
IAR/dad