Rejs Niepodległości w Azji
IAR / PAP
Dariusz Adamski
15.11.2018 10:28
-
Załoga „Daru Młodzieży” w Osace świętowała stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a Rejs Niepodległości był jednym z głównych punktów obchodów rocznicowych w Azji. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Dar Młodzieży płynący w Rejsie Niepodległości dookoła świata zacumował w Osace, skąd w piątek wyruszy do San Francisco
Fot.: Marek Demczuk/Źródło: twitter/Jakub Salvatti @SalvattiPl
Załoga "Daru Młodzieży" w Osace świętowała stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a Rejs Niepodległości był jednym z głównych punktów obchodów rocznicowych w Azji. Polski statek szkoleniowy zawinął wcześniej między innymi do portów w Dżakarcie i Singapurze, a jego wizyta w Hongkongu była jednym z głównych punktów obchodów stulecia niepodległości Polski na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej.
W uroczystościach rocznicowych w Osace wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, a także wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Do Osaki "Dar Młodzieży" zawinął po ponad dwutygodniowym rejsie z Hongkongu. Komendant "Daru Młodzieży" Rafał Szymański mówił, że udział w Rejsie Niepodległości to szczególne zobowiązanie. - To są dodatkowe zadania dla nas. Propagowanie informacji o naszym kraju, o historii, która niekoniecznie jest znana za granica. To spotkania z Polonią - czasami wzruszające, czasami ciekawe, napawające dumą - mówił komendant "Daru Młodzieży".
"Dar Młodzieży" będzie w Osace do piątku, potem uda się w ponad miesięczny rejs do San Francisco.
Dar Młodzieży opuści port w Osace 15 listopada.
Od 20 maja żaglowiec odwiedził 14 portów, między innymi w Tallinie, Kopenhadze, Szczecinie, Bordeaux, Dakarze, Kapsztadzie i Singapurze. Cumował w 13 państwach i dwukrotnie przepłynął równik.
Do Gdyni Dar Młodzieży wróci w marcu przyszłego roku.
IAR/PAP/dad