Logo Polskiego Radia
Print

Deklaracja o niemarnowaniu żywności

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 07.10.2018 18:32
  • Setki kilogramów żywności marnują sklepy, restauracje i producenci. Wielkie sklepy i restauracje pod koniec dnia mogłyby obniżyć ceny produktów, to już byłby krok w dobrą stronę - podkreśla psycholog Krystyna Kaniewska [posłuchaj]
Celem kampanii jest zmiana zachowania Polaków, którzy wyrzucają 9 milionów ton jedzenia rocznie
fot.flickr/dietmar reus

Minister rolnictwa wraz z przedstawicielami różnych organizacji społecznych podpisał w Toruniu deklarację o niemarnowaniu żywności. Dziś przypada Niedziela Świętego Franciszka. Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że celem kampanii na rzecz niemarnowania żywności jest zmiana zachowania Polaków, którzy wyrzucają 9 milionów ton jedzenia rocznie. "Kupujemy bez opamiętania, czasami uważając, że to jest może symbol tego, że jesteśmy zamożni" - powiedział minister rolnictwa.

W związku z Niedzielą Św. Franciszka odbyły się w wielu miastach Polskiodbyły się warsztaty kulinarne i kiermasz zdrowej żywności.

W Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbyłą się debata "Przebudzenie Ekologiczne Krok Pierwszy- nie marnuję żywności". Ksiądz Krzysztof Sroka, wicedyrektor Caritas Polska, wyjaśnia, że marnowanie żywności zaczynamy już podczas jej kupowania. Podpowiada także, jak racjonalnie robić zakupy. Zaznaczył, że trzeba chodzić na zakupy najedzonym, bo wtedy kupujemy tylko to, co jest nam potrzebne. Ksiądz Krzysztof Sroka powiedział, że ten kto kupuje racjonalnie, zaoszczędza pieniądze.

"Wyrzucanie żywności to nie tylko strata dla naszego gospodarstwa domowego, ale i dla naszego środowiska"- uważa Mateusz Piotrowski ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska, współorganizującego spotkanie. Podkreślił, że przez marnowanie żywności zwiększa się produkcję dwutlenku węgla. Dodał, że wiele osób nie je produktów wystarczającej jakości, a jednocześnie jedna trzecia produktów się marnuje.

Polacy marnują rocznie około 9 milionów ton żywności. Do wyrzucania jedzenia przyznaje się co trzeci z nas. Konferencję zorganizował, we współpracy z Caritas, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska. Podobne wydarzenia odbywają się dziś jeszcze w Toruniu, Krakowie i Poznaniu.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt