Logo Polskiego Radia
Print

Pruszków: obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121

IAR
Dariusz Adamski 30.09.2018 18:26
  • Gośćmi uroczystości świadkowie historii - byli więźniowie obozu przejściowego Dulag 121. Wśród nich Jan Ryszard Arbatowski, który trafił do obozu jako dziesięciolatek.
  • Podczas uroczystości Mariusz Sidor z kancelarii prezydenta RP odczytał list od Andrzeja Dudy, w którym prezydent napisał, że pamięć należy się i więźniom obozu, jak i tym, którzy im pomagali (IAR)
W Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc ulicami Pruszkowa przeszedł marsz pamięci
Rekonstrukcja historyczna w ramach oficjalnych uroczystości związanych z Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy odbyły się na terenie dawnego obozu Dulag 121 w Pruszkowie. 

Rekonstrukcja historyczna w ramach oficjalnych uroczystości związanych z Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy odbyły się na terenie dawnego obozu Dulag 121 w Pruszkowie. PAP/Marcin Obara

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Obozu Dulag 121, Małgorzata Bojanowska, wydarzenie upamiętnia mieszkańców Warszawy, wypędzonych w 1944 roku ze zburzonej stolicy oraz ich dramatyczne losy.

- Ideą naszych obchodów jest upamiętnienie tego, co wydarzyło się z mieszkańcami warszawy, którym przyszło żyć w walczącym mieście, którzy zostali z niego wypędzeni w w sposób niezwykle brutalny, przeżyli gehennę pobytu w obozie, w którym warunki były koszmarne, a następnie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych, obozów pracy przymusowej lub trafili na tułaczkę do generalnego Gubernatorstwa - powiedziała Małgorzata Bojanowska.

III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc wyruszył sprzed Kościoła św. Kazimierza i przeszedł ulicami Pruszkowa do Muzeum Dulag 121. Zwieńczeniem marszu była inscenizacja z rekonstruktorów m.in. z Gdańska, Mławy, Poznania i Warszawy. Jagoda Klim z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze" bardzo starannie przygotowywała się do tego wydarzenia. - Przygotowania są i praktyczne i teoretyczne. Praktyczne to na przykład gromadzenie strojów i rekwizytów, natomiast teoretyczne to czytanie, poznawanie, wgłębianie się w historie, po to żeby starać się odtworzyć emocje i przeżycia tych ludzi. Nie jesteśmy aktorami, nie gramy, jedyne, co możemy zrobić, to postarać się wczuć w tych ludzi i to staramy się zrobić - powiedziała Jagoda Klim.

W wydarzeniu uczestniczyła także młodzież z pruszkowskich szkół oraz harcerze. Podharcmistrz Arkadiusz Mioduszewski z Hufca Pruszków przyznaje, że udział w tym wydarzeniu ma dla niego ogromne znaczenie. - Myślę, że warto zachować pamięć tamtych wydarzeń, żeby młodzież i dzieci wiedziały, żeby nie dopuściły drugi raz do takiej sytuacji. Wszyscy w Polsce wiedzą o powstaniu warszawskim, ale jest jeszcze cała tragedia ludności Warszawy. Prawie 200 tysięcy mieszkańców Warszawy zginęło, a dużo więcej żyło przez 63 dni powstania w złych warunkach, a wielu przeszło przez obóz w Pruszkowie i im tez należy się pamięć - powiedział podharcmistrz Arkadiusz Mioduszewski.

Przed pomnikiem ,,Tędy przeszła Warszawa”odbyła się oficjalna część uroczystości, podczas której miał miejsce apel pamięci oraz zostaną wręczone odznaczenia.

Organizatorami obchodów są m.in. Muzeum Dulag 121, Fundacja Edukacji Historycznej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad obchodami objął prezydent RP,Andrzej Duda.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt