Logo Polskiego Radia
Print

Czy i kiedy Polska może liczyć na stałe bazy USA?

IAR
Dariusz Adamski 19.09.2018 09:44
  • Informując o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu amerykańskie media odnotowują propozycję stworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce i nazwania jej „Fort Trump”. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Polska prosi Stany Zjednoczone o przysłanie kolejnych oddziałów amerykańskich wojsk.
Żołnierze - zdjęcie ilustracyjneŻołnierze - zdjęcie ilustracyjneskeeze/pixabay/CC0 License

Mówił o tym w czasie wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda. Podczas rozmów z amerykańskim prezydentem polski polityk namawiał Donalda Trumpa do utworzenia w Polsce stałych wojskowych baz. Konkretnych decyzji Waszyngtonu na razie nie ma.

W ostatnich latach Stany Zjednoczone wysłały do Polski i krajów Europy Środkowej w sumie 6 tysięcy żołnierzy. W czasie wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda poprosił Donalda Trumpa o kolejne oddziały i powtórzył propozycję stałej bazy. - Zapraszam pana prezydenta do tego, żeby skierować do Polski więcej oddziałów amerykańskich. Uważamy, że obecność Stanów Zjednoczonych gwarantuje bezpieczeństwo w naszej części Europy. Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, żeby udało nam się wspólnie stworzyć bazę amerykańską stałą, którą nazwiemy "Fort Trump” - mówił Andrzej Duda.

O stałe amerykańskie bazy zabiegali już kilka lat temu zarówno Andrzej Duda jak i jego poprzednik Bronisław Komorowski. Pomysł powrócił w ostatnich miesiącach, gdy okazało się, że Polska chce zaoferować Stanom Zjednoczonym inwestycje wielkości dwóch miliardów dolarów w zamian za bazy.

W czasie spotkania w Białym Domu prezydent Donald Trump powiedział jedynie, że pomysł jest obecnie rozważany. Poinformował równocześnie, że w czasie rozmów Polska zaoferowała znacznie więcej niż dwa miliardy dolarów. - Prezydent powiedział publicznie, że Polska mogłaby płacić miliardy dolarów za bazę. Prezydent zaoferował nam znacznie więcej niż dwa miliardy dolarów. Rozważamy to z punktu widzenia po pierwsze wojskowej ochrony obu krajów, a po drugie kosztów - poinformował Donald Trump.

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak mówił później dziennikarzom, że w czasie spotkania prezydentów nie było mowy o liczbach. - Nie padała konkretna kwota. Rozmawialiśmy o współpracy. Jesteśmy na dobrej drodze, by Polsce zapewnić bezpieczeństwo - podkreślił.

Jak relacjonuje z Waszyngtonu wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w podpisanej przez obu prezydentów umowie o strategicznym partnerstwie obu krajów znalazł się ogólny zapis, że Stany Zjednoczone rozważą możliwość zwiększenia obecności w Polsce. W ostatnich tygodniach amerykański Kongres zlecił Pentagonowi wstępne analizy w tej sprawie.

Pomysł wywołuje sprzeciw części wojskowych, dyplomatów NATO oraz ekspertów. Uważają oni, że mogłoby to pogorszyć stosunki z Rosją i byłoby ominięciem sojuszniczej jedności NATO.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt