Logo Polskiego Radia
Print

Obchody 38. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 03.09.2018 17:03
  • 38 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego [posłuchaj].mp3
Trzeciego września 1980 roku strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia JastrzębskiegoPremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia JastrzębskiegoFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W Jastrzębiu Zdroju uczczono uczestników 38 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz strajków w tamtejszej kopalni. Porozumienie między rządem a strajkującymi było dopełnieniem wcześniej zawartych porozumień w Szczecinie (30 sierpnia) i Gdańsku (31 sierpnia). Kilka dni później (11 września) podpisano porozumienia w Hucie Katowice.

Podczas rocznicowych uroczystości premier Matusz Morawiecki powiedział, że sierpień roku 1980 był momentem, w którym "skruszały mury niewoli". Szef rządu zaznaczył, że nawet wprowadzony później stan wojenny nie był w stanie powstrzymać dążenia Polaków do wolności, a sygnatariusze porozumień stali się "żołnierzami sztafety wolności". Jak mówił, w tej samej sztafecie byli kosynierzy Tadeusza Kościuszki, powstańcy listopadowi i styczniowi, legioniści Piłsudskiego, uczestnicy Bitwy Warszawskiej i II Wojny Światowej.

Jednym z punktów obchodów było nadanie placowi znajdującemu się przed kopalnią Zofiówka imienia Tadeusza Jedynaka, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego oraz odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydent nawiązał w nim zaangażowania Tadeusza Jedynaka w walce o wolność. Przypomniał jak, na wieść o protestach, przyjechał do Polski z Australii. Dodał, że biografia Tadeusza Jedynaka pozostaje wzorem obywatelskiej postawy.

Strajk w kopalni "Manifest Lipcowy" (obecnie "Zofiówka") rozpoczął się 27 sierpnia na nocnej zmianie i miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z protestującymi załogami Gdańska i Szczecina. Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych na Wybrzeżu.

Relacja Ewy Plisieckiej.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt