Z Tomaszem Królakiem, zastępcą redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej rozmawia Katarzyna Ingram.
28 lutego zakończył się tym samym jego blisko ośmioletni pontyfikat. Papież z Niemiec, następca Jana Pawła II, był pierwszym od siedmiuset lat następcą Piotra, który zrezygnował z własnej woli z pełnienia urzędu. Ogłaszając swoją decyzję, papież powiedział, że ustępuje "dla dobra Kościoła". Prosił też o "wybaczenie wszelkich niedoskonałości":
Głównym wyzwaniem pontyfikatu Benedykta XVI była walka z postępującą laicyzacją. Papież szukał nowych sposobów dotarcia z ewangelią do współczesnego człowieka. Dlatego w 2010 roku powołał do życia Papieską Radę do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a w 50. rocznicę Soboru Watykańskiego II ogłosił w Kościele Rok Wiary. To z jego inicjatywy odbywają się stolicach państw Europy spotkania z cyklu "Dziedziniec pogan", których celem jest dialog z niewierzącymi.
13 marca nowym papieżem został pochodzący z Argentyny, 76-letni Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. W konklawe uczestniczyło 115 kardynałów. Było to pierwsze takie zgromadzenie kardynałów od siedmiuset lat, zwołane za życia poprzedniego papieża.
Nowy biskup Rzymu jest wierny przekonaniu, że "Kościół powinien stać po stronie ubogich". Imię jakie przybrał ma charakter programowy - Franciszek z Asyżu to uosobienie Kościoła biednych i uciskanych oraz symbol odrzucenia luksusu i ostentacji przez duchowieństwo. Od początku pontyfikatu papież pokazuje, że ma na celu prowadzenie wspólnoty rzymskokatolickiej drogą większego otwarcia na współczesny świat i jego problemy, na ludzi o odmiennych poglądach, a także na błądzących. Zmiany dotyczą również funkcjonowania Kościoła. Ma powstać nowa konstytucja apostolska, regulująca funkcjonowanie Kurii Rzymskiej, której zarzucano, iż blokuje procesy reformatorskie w Kościele i utrudnia papieżowi kierowanie Kościołem na świecie.
W grudniu papież Franciszek został wybrany człowiekiem Roku magazynu "The Time". Gazeta uzasadniając wybór, napisała, że wzywając do uzdrowienia Kościoła, w którym tempo przemian mierzy się w stuleciach, Franciszek bardzo szybko odmienił postrzeganie jednej z najpotężniejszych instytucji na świecie.
Ważnym wydarzeniem dla chrześcijan na całym świecie była informacja, że 27 kwietnia przyszłego roku, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Uroczystość będzie wydarzeniem bez precedensu. Uznani za świętych będą jednocześnie dwaj papieże. Zarówno Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach „radykalnych transformacji” i krzewili ideę godności człowieka. Ich wyniesienie na ołtarze od początku było intencją Franciszka.
W mijającym roku odbyły się XXVIII Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Głównym motywem spotkania było wezwanie papieża Franciszka do nowej ewangelizacji.
Dni Młodzieży w Rio zgromadziły rekordową liczbę uczestników - ponad 3 i pół miliona osób, w tym ponad dwa tysiące Polaków. Kolejne ŚDM odbędą się w 2016 roku w Krakowie.
IAR/KG