Logo Polskiego Radia
Print

Weber obarcza Macrona i Orbana winą za swoją porażkę

IAR / PAP
Dariusz Adamski 04.07.2019 16:00
  • Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w Brukseli z kandydatką na szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Została ona nominowana na to stanowisko we wtorek przez przywódców państw członkowskich na szczycie w Brukseli. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Nie da się tego w zasadzie wytłumaczyć. Jestem głęboko rozczarowany - mówił Manfred Weber o swojej porażce
Manfred Weber i Ursula von der Leyen Manfred Weber i Ursula von der Leyen PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Czołowy kandydat Europejskiej Partii Ludowej w wyborach do europarlamentu i - do niedawna - kandydat na szefa KE Manfred Weber w czwartkowej rozmowie z dziennikiem "Bild" winą za swoje niepowodzenie obarcza prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Węgier Viktora Orbana.

Dla "Bilda" bawarski chadek Weber jest postacią tragiczną - chociaż odniósł wyborczy sukces, pozostał z niczym.

"Nie da się tego w zasadzie wytłumaczyć. Mogę tylko powiedzieć moim wyborcom: istniały potężne siły, które nie chciały zaakceptować wyniku wyborów. Odbywały się kuluarowe, nocne rozmowy, w których przewagę zyskała oś Macron-Orban i zdemontowała mechanizm spitzenkandydata" - skarży się Weber w rozmowie z tabloidem.

"Jestem głęboko rozczarowany"

"Jestem głęboko rozczarowany. Jako polityk wiem, że wybory można przegrać albo wygrać, ale nie oczekiwałem, że Emmanuel Macron i Viktor Orban po prostu zignorują wynik wyborów" - dodaje.

Bawarczyk przekonuje, że nie wie, co prezydent Francji ma osobiście przeciwko niemu. Uważa też, że argument dotyczący braku doświadczenia na stanowisku we władzy wykonawczej jest absurdalny. "Jedna trzecia wszystkich aktualnych szefów rządów w Europie nie miała wcześniej doświadczenia w egzekutywie. To wyborcy powinni decydować o kwalifikacjach, nikt inny" - zaznacza Weber.

Jasne poglądy Macrona

Macron nigdy nie ukrywał, że jest przeciwnikiem wyboru wiodącego kandydata najsilniejszej frakcji w europarlamencie na stanowisko szefa KE. Zdaniem francuskiego przywódcy, zasada ta mogłaby być stosowana, gdyby istniały ogólnoeuropejskie listy wyborcze.

Weber przyznaje jednocześnie, że również europosłowie socjaldemokratów i liberałów przyczynili się do jego porażki, odmawiając mu poparcia i niszcząc tym samym konsensus w sprawie mechanizmu spitzenkandydatów.

"Dotychczas tego rodzaju ataki personalne były domeną populistów. Martwię się o trwałość reguł gry obowiązujących wśród demokratów" - ostrzega niemiecki polityk.

Bawarczyk zapowiedział, że mimo rozczarowania zamierza poprzeć kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Jego zdaniem nadaje się ona do pełnienia tej funkcji. Zaznaczył jednak, że uzyskanie wymaganej zgody PE nie będzie łatwe.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt