Rozmowy prezydentów Polski i Azerbejdżanu
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
31.05.2019 10:03
-
Baku: Dziś spotkanie prezydentów Polski i Azerbejdżanu [posłuchaj]
Współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki - to główne tematy spotkania
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Foto: PAP/Marcin Obara
Andrzej Duda przyleciał do Baku w czwartek późnym wieczorem. Oficjalna wizyta polskiego prezydenta rozpoczęła się w piątek przed południem od ceremonii powitania przez Ilhama Alijewa.
Następnie prezydenci udali się na rozmowy "w cztery oczy", po których zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Alijewa. Po nich odbędzie się ceremonia podpisania dokumentów dotyczących współpracy Polski i Azerbejdżanu; następnie prezydenci spotkają się z mediami.
Po południu szefowie państw wezmą udział w otwarciu Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego. Kolejnym punktem wizyty Dudy w Baku jest odsłonięcie przez obu przywódców tablicy ku czci polskich architektów – budowniczych Baku. Prezydent złoży też wieniec przez przed Pomnikiem Szahidów.
W 2017 r. podczas wizyty prezydenta Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. "Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych" – podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Prezydencki minister zaznaczył, że obecnie głównymi osiami współpracy między Polską a Azerbejdżanem są działania na rzecz usprawnienia korytarza transportowego Południe-Zachód. Szczerski podkreślił, że Polska i Azerbejdżan współpracują też na rzecz powołania do życia klastra polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat, mającego być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, chcących inwestować w Azerbejdżanie.
Celem polsko-azerskiej współpracy jest też - zaznaczył prezydencki minister - "stworzenie silnych podstaw dla współpracy energetycznej". "Polska jest bowiem zainteresowana wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a rozmowy w tej sprawie prowadzi już PGNiG" – dodał Szczerski.
PAP/IAR/ks