Logo Polskiego Radia
Print

Będą sankcje UE na Rosję za atak na Morzu Azowskim

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.02.2019 16:03
  • Będą unijne sankcje na Rosję za atak na ukraińskie okręty w pobliżu Morza Azowskiego. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła, że obecnie trwają dyskusje o wpisaniu 12 osób na czarną listę
Kadr z nagrania z momentu staranowania ukraińskiego okrętuKadr z nagrania z momentu staranowania ukraińskiego okrętuYoutube/Guardian News

Jak zastrzegł jeden z dyplomatów - ta liczba może się jeszcze zmienić. O możliwych sankcjach donosiła dziś gazeta "Financial Times", ale nie podawała szczegółów. Decyzja ma związek z listopadowymi wydarzeniami, kiedy rosyjskie jednostki ostrzelały trzy małe ukraińskie okręty, przejęły i zatrzymały 24 marynarzy.

Na razie o możliwym nałożeniu sankcji dyskutują eksperci w grupach roboczych. - Mówi się o 12 osobach, ale kilka pewnie wypadnie - skomentował w rozmowie z Beatą Płomeką jeden z unijnych dyplomatów. Wstępnie planowano, że ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów zatwierdzą nowe sankcje na spotkaniu w najbliższy poniedziałek, ale wiele wskazuje na to, że Unia nie zdąży z przygotowaniami. I w poniedziałek będzie więc zapewne ogólne poparcie i zielone światło dla sfinalizowania prac.

Wpisanie na czarną listę będzie oznaczało zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie. Grupa 10 krajów, w tym Polska, apelowała o restrykcje już w grudniu, ale wtedy zabrakło jednomyślności. Francja i Niemcy mówiły, że należy poczekać na rezultaty zabiegów dyplomatycznych, które mają doprowadzić do zwolnienia marynarzy i zwrotu ukraińskich statków. Na kolejne sankcje nie chciały się wtedy zgodzić Włochy i Grecja, niechętne były też między innymi Węgry. Jednak opór tych krajów stopniowo malał w ostatnim czasie, kiedy okazało się, że Rosja zignorowała apele o współpracę, zwolnienie marynarzy i zwrot statków.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt