Logo Polskiego Radia
Print

Chorwacja: umowa wojskowa z Polską

IAR
Dariusz Adamski 15.01.2019 16:00
  • Polska i Chorwacja podpisały umowę o współpracy militarnej - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Szefowie MON Polski i Chorwacji podpisali w Zagrzebiu umowę, która pozwoli rozszerzać wspólne projekty wojskowe
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) i wicepremier, minister obrony Chorwacji Damir Krsticzević (L) podczas ceremonii powitania przed rozmowami w siedzibie chorwackiego ministerstwa obrony w ZagrzebiuMinister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) i wicepremier, minister obrony Chorwacji Damir Krsticzević (L) podczas ceremonii powitania przed rozmowami w siedzibie chorwackiego ministerstwa obrony w ZagrzebiuPAP/Jakub Borowski

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że oba kraje łączą przyjacielskie stosunki. Dodał, że podpisana dziś umowa, składająca się z 25 elementów, pozwoli zacieśnić wzajemną współpracę wojskową.

Minister obrony powiedział, że rozmawiano też o współpracy przemysłów obronnych obu państw. Podziękował Chorwacji za dotychczasową współpracę z Polską, a zwłaszcza za obecność chorwackich żołnierzy w Polsce. Działają oni w ramach batalionowej grupy bojowej, która wzmacnia wschodnią flankę NATO.

Chorwacki minister obrony Damir Krsticzević powiedział, że podpisana umowa świadczy o intensyfikacji wzajemnej współpracy. - Rzeczpospolita Polska jest strategicznym partnerem i kluczowym sojusznikiem Republiki Chorwacji - oświadczył minister. - Cieszę się, że razem ze swoim przyjacielem, polskim ministrem, podpisaliśmy w Zagrzebiu umowę o wzajemnej współpracy obronnej - mówił. Minister Krsticzević podkreślił, że wzajemna współpraca wojskowa układa się bardzo dobrze. Powiedział, że polscy żołnierze wezmą w tym roku udział w dwóch ćwiczeniach na terytorium Chorwacji.

W Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO stacjonuje obecnie siedemdziesięciu Chorwatów. Wchodzą w skład dowodzonej przez Amerykanów batalionowej grupy bojowej, co zostało ustalone w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Chorwaci obsługują baterię samobieżnej artylerii rakietowej.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt