Logo Polskiego Radia
Print

Głosowanie nad ACTA 2 podzieliło polityków

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.09.2018 12:50
  • PE poparł tzw. "ACTA2". Czy grozi nam cenzura internetu? [posłuchaj]
PE przyjął projekt nowej dyrektywy o prawie autorskim. Zostaną podjęte dalsze prace nad kontrowersyjnymi przepisami
Wyniki głosowania ws. ACTA2 Foto: Tomasz Poręba/Twitter

Rząd Polski jest przeciwny projektowi dyrektywy o prawie autorskim tzw. ACTA 2 - powiedział w środę dziennikarzom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk przyjechał do Strasburga, by spotkać się m.in. z europosłami i rozmawiać o kwestiach ochrony środowiska.
"Stanowisko polskiego rządu jest jednoznaczne. Jesteśmy przeciwko tym regulacjom. One rzeczywiście, jak to niektórzy mówili, wprowadzają cenzurę. Cieszę się bardzo, że nasi europarlamentarzyści z grupy EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - PAP) reprezentujący PiS głosowali przeciwko tej dyrektywie. Niestety, ona została zaakceptowana. Myślę, że będzie budziła wiele emocji, zupełnie niepotrzebnie. Kto wie, może przyjdzie refleksja" - mówił Kowalczyk w Strasburgu.
Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, tzw. ACTA 2. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu.
Było to drugie podejście do projektu dyrektywy o prawie autorskim. Na początku lipca europosłowie odrzucili stanowisko komisji prawnej PE, teraz propozycja projektu uzyskała większość. Deputowani zgłosili ponad 250 poprawek.
Nowa dyrektywa, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie, wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed "cenzurą w internecie" i końcem wolności w sieci, zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.

Rząd Polski jest przeciwny projektowi dyrektywy o prawie autorskim tzw. ACTA 2 - powiedział w środę dziennikarzom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu minister środowiska Henryk Kowalczyk. Kowalczyk przyjechał do Strasburga, by spotkać się m.in. z europosłami i rozmawiać o kwestiach ochrony środowiska.

"Stanowisko polskiego rządu jest jednoznaczne. Jesteśmy przeciwko tym regulacjom. One rzeczywiście, jak to niektórzy mówili, wprowadzają cenzurę. Cieszę się bardzo, że nasi europarlamentarzyści z grupy EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) reprezentujący PiS głosowali przeciwko tej dyrektywie. Niestety, ona została zaakceptowana. Myślę, że będzie budziła wiele emocji, zupełnie niepotrzebnie. Kto wie, może przyjdzie refleksja" - mówił Kowalczyk w Strasburgu.

Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, tzw. ACTA 2. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu. Było to drugie podejście do projektu dyrektywy o prawie autorskim. Na początku lipca europosłowie odrzucili stanowisko komisji prawnej PE, teraz propozycja projektu uzyskała większość. Deputowani zgłosili ponad 250 poprawek.

Nowa dyrektywa, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie, wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed "cenzurą w internecie" i końcem wolności w sieci, zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.


PAP/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt